100 cilvēku rinda uz poti; pēc vienas devas vakcīnas brauc pat no tālienes

Cilvēki gatavi braukt pat no lielas tālienes, lai tikai varētu savakcinēties ar ērto vienas devas “Janssen” jeb “Johnson & Johnson” vakcīnu pret Covid-19. To apliecina arī Sedā novērotais, kur piektdienas pēcpusdienā tika organizēta izbraukuma vakcinācija.

Seda ir pagājušā gadsimta 50.gados pie kūdras purva izveidojusies pilsēta, tajā ir tikai nedaudz vairāk kā 1100 iedzīvotāju. Līdz šim interese par vakcināciju Sedā bijusi diezgan zema, taču pavēras pavisam citāda aina.

Jau krietnu laiku pirms vakcinācijas punkta atvēršanas Sedas kultūras namā rindā uz vakcinēšanos pret Covid-19 bija sastājušies vairāk nekā simt cilvēku, taču potēšanās statistiku pašā Sedā tas, visticamāk, sevišķi neuzlabos – lielākoties atbraukuši citu tuvāku un tālāku vietu iedzīvotāji. “Nu, ja, darba devējs pieprasa, tad vajag ātri uztaisīt. Es negribēju vakcinēties, bet tagad ir tā, ka jāiesniedz tas vakcinācijas sertifikāts,” pauž kāda rīdziniece.

Lai rindu organizētu, gaidītājiem izdala numuriņus, skaits atbilst atvesto vakcīnas devu skaitam - 102. Arī simtā numura ieguvējs bija atbraucis, lai sapotētos tieši ar “Janssen” vienas devas vakcīnu.

 Vakcināciju Sedā izdomājušas sarīkot kultūras pasākumu organizatores, jo pirms neilga laika milzu interesi par vienas devas vakcīnu novērojušas arī kaimiņos esošajos Strenčos. “Pasākumi ir tikai un vienīgi, pārsvarā notiek zaļajā zonā, un tad, kad mēs sapratām, ka pasākumos mums aiz robežas paliek stipri vairāk cilvēku nekā teritorijā, tad mēs arī sapratām, ka tie cilvēki nav vakcinējušies. Tad sazvanījām Slimību profilakses un kontroles centru; tur jauks un patīkams cilvēks Armīns atbalstīja momentāni, ieteica pamēģināt vakcinācijas iespējas dot cilvēkiem uz vietas kādā no pasākumiem. Mums 7. augustā bija estrādes atklāšana, lielais “Dagambas” koncerts. No sākuma mēs domājām, ka visi tie cilvēki ir uz koncertu sabraukuši, bet reāli viņi bija liela daļa tiešām uz vakcināciju,” pauž Sarmīte Caune, Strenču kultūras centra vadītājas vietniece.

 “Es nesaprotu tikai vienu, ja skatos medijus, tad jāsaprot, ka cilvēku atsaucība ir ļoti maza. Es esmu ļoti pārsteigta un vīlusies – cilvēku atsaucība ir ļoti liela! Manā skatījumā cilvēkiem ir jāpiedāvā tas, ko viņi vēlas, un, ja ir šī vienreizējā pote – arī es ar to esmu vakcinējusies –, tad es nesaprotu, kāpēc tāda situācija ir, laikam valstī kaut kas nav kārtībā,” pauž Arta Šomase, Strenču kultūras centra pasākumu organizatore.

Uz Sedu bija atvestas tikai “Janssen” vakcīnas, tāpēc tie, kuri būtu gatavi potēties ar cita zīmola vakcīnām, vīlušies devās mājās. Vakcinācijas projekta nodaļā šo situāciju nodēvēja par kļūdu pakalpojuma sniedzēja darbā. Nodaļā arī informēja, ka no nākamās nedēļas vidus “Janssen” vakcīnu, kas līdz šim bija pieejama ierobežoti, varēs saņemt vai visi interesenti, jo tiks piegādāti gandrīz 20 tūkstoši papildus devu.