157 izrādes 57 darba gados. Režisore Lūcija Ņefedova

157 izrādes 57 darba gados. Tāds bija režisores Lūcijas Ņefedovas devums Ādolfa Alunāna teātrim. Ar režisores centību un neatlaidību Alunāna teātris ieguva arī tautas teātra nosaukumu, bet teātra tēvs Ādolfs Alunāns – muzeju. Atzīmējot pirms gada mūžībā aizgājušās Lūcijas Ņefedovas 90. gadskārtu, Alunāna muzejā izveidota viņas piemiņas izstāde.

Zilajos toņos redzamais tērps ir no izrādes “Zilais putns”. Zeltainajos toņos ir Lūcijas Ņefedovas tērps, ar ko viņa kāpa uz skatuves 80. jubilejā izrādē “Minhauzena precības”. Blakus ir kleita, kas viņai bija mugurā, kad saņēma Triju Zvaigžņu ordeni no prezidenta Gunta Ulmaņa.

Izcilās režisores Lūcijas Ņefedovas 57 gadus ilgais radošais mūžs, kura laikā Ādolfa Alunāna teātrī iestudētas vairāk nekā 150 teātra izrādes, noslēdzās pagājušā gada ziemā ar Alekseja Arbuzova lugu “Taņa” jeb “Es tevi mīlu, vārnulēn”, kuru pabeigt nācās visam Alunāna teātra kolektīvam kopā. “Viņa vēlējās strādāt ar dramaturgu darbiem, ar nopietniem darbiem. Līdz pēdējam cienīja, ko autors ir rakstījis. Uzsvēra, cik liela nozīme teātrim ir valodas saglabāšanā, tad citēja arī Ādolfu Alunānu, kura muzejā atrodamies, ka katrai tautai nepieciešams teātris,” stāsta Ādolfa Alunāna muzeja direktore, Alunāna teātra aktrise Elīna Skutele.

Sapni par profesionālo teātri Jelgavā režisorei neizdevās piepildīt, bet Ādolfa Alunāna muzeja izveide, kas tagad glabā atmiņas par visiem trim Alunāna teātra korifejiem, ir viens no viņas ieguldījumiem Jelgavas un teātra kultūras dzīvē. Tagad tajā apskatāma režisores 90. jubilejai veltīta piemiņas izstāde, kurā gluži kā puzles gabaliņi izlikti teātra un Lūcijas Ņefedovas vienojošie elementi: fotogrāfijas ietvertie mirkļi, teātra afišas, mēģinājumu pieraksti un tērpi, kas uzjundī atmiņas ikvienam. Skutele: “Viņa, cienījamos gados būdama, joprojām varēja skriet visiem pa priekšu un daudz vairāk enerģijas parādīt nekā dažs par viņu stipri jaunāks. Bija ļoti skaisti, ka līdz pat pēdējam mirklim bija teātrī, turpināja iestudēt, turpināja teikt, kā to lietu vajag labāk darīt un ka vajag vārdu godā turēt.”

Alunāna teātra aktieris Roberts Avots: “Tas cilvēks teātrim ziedoja pilnīgi visu, un mūsu laime bija tā, ka tas bija Alunāna teātris.”

Ādolfa Alunāna teātra vēsturē tagad pāršķirta jauna lappuse, bet, godinot abu teātra izveidotāju piemiņu, alunānieši izveidojuši ceļojošo balvu. Avots stāsta: “Arvīda Matisona Nameja gredzens, kas vienmēr bija viņam uz rokas, un Lūcijas Ņefedovas pērle. Gredzenu saņem tās sezonas labākais aktieris, ko novērtējuši kolēģi. Arī dāmu konkurencē izvēlas, kam piešķirt pērli.”

Ceļojošās balvas ik gadu tiks pasniegtas teātra tēva Ādolfa Alunāna jubilejā, bet Lūcijas Ņefedovas 90. gadskārtai veltītā piemiņas izstāde Alunāna muzejā būs apskatām līdz 12. martam.