16. Muzeju naktīm citādāks formāts

Muzeju nakts akcija šo gadu laikā ir mainījusi iedzīvotāju uzskatus par muzejiem – tā ReTV Ziņām atzīst nozarē strādājošie.

Latvijas Muzeju biedrības valdes priekšsēdētāja Zane Grīnvalde saka: “Ja bērnībā muzejs asociējās ar – lūdzu, neej pārāk tuvu klāt, lūdzu, neaiztiec, vai arī tumša drūma telpa. Es domāju, ka, jā, sabiedrībā mainās šis te uzskats.”

Alūksnes muzeja direktore Diāna Pelaka: “Mūsdienu apmeklētājs ir ļoti pieprasīts, viņš ir ļoti izglītots, nāk uz muzeju tiešām pēc padziļinātas informācijas, tā vairs nav tāda nevīžīga izskriešana caur ekspozīciju zālēm.”

Tamdēļ Latvijas muzeju biedrībā atzīst – ir būtiski šo Muzeju nakts tradīciju turpināt arī šogad. Arī Alūksnes novada Ates muzeja pārstāve piekrīt – kaut arī krietni ierobežoti, bet tomēr akciju rīkos.

 “Ikgadējās radošās darbnīcas, protams, izpaliks. Katru gadu uz Muzeju nakti tiek atvērta arī kāda izstāde, šogad jauna izstāde atvērta netiks, bet ceram, ka varēsim parādīt esošo. Ja vien laika apstākļi atļaus, tad Muzeja naktī mēs esam plānojuši kādas fotogrāfijas kaut kur izvietot ārpusē,” stāsta Janita Šolina.

Šogad akcijā piedalās 60 muzeji Latvijā no kopā gandrīz 120 Latvijas Muzeju biedrības biedriem. Alūksnes muzejā ReTV Ziņām atzīst – jau ir sagatavojušies aktivitātēm piecu novadu muzejos un bibliotēkās.

Alūksnes Muzeja direktore Diāna Pelaka: “Būs divas digitālas izstādes par emocijām, ka emocijām nav robežu, savukārt otra digitālā izstāde būs par tēvzemi aiz robežām, kas ir mazliet smeldzīgāks stāsts – gan par bēgļu gaitām, gan trimdas latviešiem.”

Tāpat arī pašreizējos apstākļos būs video un foto projekcijas, Alūksnē iedzīvotājus iepazīstinās ar buršanās tradīcijām, tāpat arī drīkstēs spēlēt lielformāta domino un “desas”.

Zane Grīnvalde pauž: “Forma ir mazliet citādāka, bet ir ļoti svarīgi, ka tās Muzeju naktis notiek, jo tā ir kļuvusi par tādu labu tradīciju. Priekšlikums bija tāds, ka mēs, muzeji, veidojam šos piedāvājumus attālinātā formā – dažādas āra izstādes, pilsētvidē, āra ekspozīcijas. Muzejiem ir savas ārtelpas. Tur tiek piedāvātas šīs gaismas projekcijas.”

Jāpiebilst, ieguvēji gan ir muzeji ar plašām āra teritorijām, taču daudzi muzeji izmantos arī tiešsaistes risinājumus, interesentiem piedāvājot attālinātas viktorīnas un Zoom tiešraides. 


Foto: Cēsu TIC arhīvs