17. gadsimta vēstījuma fragments atkal goda vietā Sesavas baznīcā

Restaurēta Jelgavas novada Sesavas baznīcas epitāfijas jeb sena vēstījuma fragments. Epitāfijas restauratori saņēma kā divus satrunējušus dēļus ar pieminekļu aizsardzības numuru. Pēc vairāku gadu darba senais fragments no Jāņa evanģēlija un Pētera vēstulēm ir restaurēts un atkal ieņem goda vietu dievnamā.

Sesavas baznīcas draudze pulcējas uz dievkalpojumu. Šoreiz tas būs īpašs, jo atklāts tiks restaurētās epitāfijas fragments. Mēbeļu un sakrālo priekšmetu restaurators Aigars Pilenieks stāsta: “Tas varēja būt kokgriezts mākslas darbs ar dzimtas ģerboni, ar bībeles tekstu, ar kaut kādu vēstījumu nākamajām paaudzēm. Tas ir tāds mākslas darbs, ko uzlika pie sienas.”

Epitāfijas restauratori saņēmuši kā divus satrunējušus dēļus, par kuru nozīmīgumu vēstījis vien pieminekļu aizsardzības numurs. Draudzes locekļi gan teic, ka par vairāku gadsimtu seno vēstījumu esot zinājuši jau sen. “Bija šeit baznīcā, bet ne goda vietā. Bija nolikta augšā tornī, vēlāk atradās arī malkas šķūnītī. Pirms torni restaurējām, iztīrijām, tāpēc aizgāja uz sķūnīti, līdz arī restaurējām,” stāsta Aija Valontīna, draudzes mantzine.

Nelielā plāksnīte ar uzrakstu vecajā drukā vācu valodā esot gan restaurēta, gan rekonstruēta, prasījusi arī pamatīgu izpētes darbu. Pastāvot iespēja, ka šis darbs uz esošo dievnamu pārnests no iepriekšējā koka dievnama, kas būvēts 16. gadsimtā. Pilenieks: “Darba sānā ir izzāģēta līka līnija. Tās pēdas ir tādas brutālas, kas liecina, ka viss noticis ātrumā. Varbūt steigā paņēma vērtīgāko.”

“Aigars Pilenieks izdarīja ļoti lielu darbu tieši ar pētniecisko daļu, pēc tam bija mana daļa visu to pārnest uz oriģinālu virsū. Tas bija ļoti lēni un laikietilpīgi. Bija vajadzīga pacietība – lēnām pa burtiņam pārnesu. Tad tika tonēts, lai varētu redzēt, kā izskatās,” saka stājglezniecības restauratore Irbe Grīnberga.

Kā stāsta restauratore, pateikt, cik procentu no epitāfijas ir palicis orģināls, esot grūti, jo atklājies, ka tā jau vairākas reizes bijusi pārkrāsota. Arī darbs pie izpētes vēl būtu jāturpina, bet senais uzraksts gan joprojām esot tikpat aktuāls – kā toreiz, kad tas tapis. Sesavas draudzes mācītājs Valdis Vircavs: “Dieva vārds ir ceļš, patiesība un dzīvība. Viņš nemainās un nemainīsies. Būs un paliks patiesība ikvienam cilvēkam, ikvienā paaudzē. Mums ir tā sajūta, ka Dieva vārds ir novecojis. Nē, tas vārds ir dzīvs, tikpat patiess, kā bija pirms 2000 gadiem.”

Sesavas evanģēliski luteriskā baznīca celta 1633. gadā un ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.