216 kilogrami – vissmagākā oga Ķirbju svētkos Kuldīgā

Svēra, mērīja, apbrīnoja un priecājās – šāda gaisotne valdīja Virkas muižas dārzā, Kuldīgā. Te pirmo reizi sarīkoti Ķirbju svētki, kuros noskaidroti arī dižākie ķirbji. Jāteic, ka to izaudzēšanā liela nozīme ir arī laikapstākļiem. Šī gada sausums tiem neesot bijis pa prātam.

Uz aicinājumu dalīties ar dārzā izaudzētajām košajām rudens rotām - ķirbjiem - atsaucies ne viens vien ķirbju audzētājs no Kurzemes. Tā Kuldīgā esošās Virkas muižas dārzā acis priecē ap 50 pasaulē lielāko ogu, vienpadsmit no tiem – dižķirbji, no kuriem visdižākā titulu iegūs vissmagākais. “Man pašai patīk darboties pa dārzu, pašai izauga neliels daudzums ķirbju. Es domāju, kāpēc neuzrīkot tādu ķirbju atrādīšanos Kuldīgā, Kurzemē,” saka Līga Veide, Virkas muižas pārstāve.

Jāteic, ka daļa dalībnieku jau ir ar pieredzi šādās dižķirbju sacensībās, mērojoties spēkiem ķirbju čempionātā Rīgas zooloģiskajā dārzā. Neimaņu ģimenei no Kurmāles pagasta joprojām pieder smagākā ķirbja rekords. 2018. gadā izdevās izaudzēt 574 kg smagu ogu. Šogad gan rezultāts ir pieticīgāks. “Šogad ķirbji izdarīja visu paši, neviens viņiem nevarēja palīdzēt. Bija karsti, katastrofāls laiks, jāsaka tā, kas nu izaudzis, izaudzis,” atzīst Gundega Neimane, dalībniece no Kurmāles pagasta.

Tālāko ceļu uz Kuldīgu mērojusi Kuzmicku ģimene no Bikstu pagasta. Viņiem bijis pērn smagākais ķirbis ar 226,5 kg.

Ķirbju svēršana un pārvietošana tika uzticēta Kuldīgas spēkavīriem. “Smaguma ziņā nav smags, bet nav parocīgs. Mēs to nedarām ikdienā. Pirmo reizi, bet interesanti,” atzīst Māris Rozentāls, spēkavīrs.

Ķirbju svētkos Virkas muižā smagākais ar 216 kilogramiem bija izaudzēts Skrundā. Arī Badovsku ģimene ne reizi vien piedalījusies šādās sacensībās. “Katru gadu jau tas tā ieietas, ka iestādi kādu lielo, kāds izaug - tāds izaug. Nepiestrādājam tā milzīgi.”

Lielo ogu audzētāji atzina, ka dižākie skaistuļi pietaupīti ķirbju čempionātam Rīgā, kas notiks nākamnedēļ. Savukārt šos ķirbjus Virkas muižas dārzā varēs aplūkot nedēļu, pēc tam tie kļūs par maltīti vairāku Kurzemē esošu mini zoodārzu iemītniekiem.


Foto: Freepik