24 gadu vecumā viņam amputēja plaukstas. Atklāta leģendārā fotogrāfa Gleizda piemiņas istaba

Apkopojot vienuviet Latvijā un visā pasaulē slavenā fotogrāfa Jāņa Gleizda oriģināldarbus, pierakstus, medaļas un citas lietas, izveidota viņam veltīta piemiņas istaba. Tā atvērta muzeju naktī; turpmāk būs viena no ekspozīcijām Latgalē pirmajā un vienīgajā Foto muzejā.

Ar sadziedāšanos un nozīmīgu dāvinājumu pasniegšanu Preiļos atklāta unikālajam fotogrāfam, kam 24 gadu vecumā amputētas plaukstas, Jānim Gleizdam veltīta piemiņas istaba. To izveidoja Latgales fotogrāfu biedrības vadītājs un vēstures pētnieks Igors Pličs. “Es varu pastāstīt arī vienu gadījumu, kad atbrauca no Austrālijas fotogrāfi. Viņi zināja Jāņa Gleizda fotogrāfijas, īpaši jau aktus un kluso dabu. Viņi bija mēmi, ieraugot cilvēku bez rokām. Tas ir fenomens. Nezinu, vai otrs pasaulē tāds ir,” stāsta Latvijas fotogrāfijas vēsturnieks Pēteris Korsaks.

Fotogrāfs Jānis Gleizds 20. gadsimta vidū bija viens no retajiem, kas savos darbos izmantoja izohēlija tehniku, turklāt savas idejas pirms tam uzzīmēja un ļoti strādāja pie fotogrāfiju apstrādes. “To, ka viņš bija celmlauzis žanrā, kuru sauc par aktu fotogrāfiju, neviens neapstrīd. Padomju laikos meitenes, ko viņš fotografēja, tika nosauktas par pornogrāfiju un šeit tika aizliegtas. Viņš tās sūtīja uz ārzemēm, kur saņēma atzinību, balvas,” saka Igors Pličs.

Tik lielā apjomā vienuviet liecības par Jāņa Gleizda likteni līdz šim nav vāktas. Apkopotajā mantojumā ir sava veida “dainu skapis” ar oriģinālpiezīmēm, Triju Zvaigžņu ordenis, gan arī gūts apstiprinājums kādreiz teorētiskajiem minējumiem, ka fotogrāfs bijis mākslinieks jau kopš dzimšanas.

Jānis Gleizds dzimis Rēzeknes novadā, lielu daļu mūža pavadīja Rīgā, tomēr aizvien par viņu kā personību sabiedrībā zināšanu ir maz. “Viņš bez rokām varējis izdarīt to, ko mēs daudzi ar rokām nespējam izdarīt. Tas ir varonis un Latgales lepnums. Jānis Gleizds dzīvos tik ilgi, kamēr par viņu tauta runās,” uzsver Igors Pličs.

Piemiņas istabas izveide ir viens no būtiskākajiem pasākumiem ceļā uz Jāņa Gleizda simtgadi 2024. gadā. Lai viņa panākumi iedvesmotu jaunos fotogrāfus, iecerēts Latvijā nodibināt arī Jāņa Gleizda balvu fotogrāfijā.


#SIF_NVZ2022