6.maija aukstuma rekords labots 16 novērojumu stacijās

Valsts lielākajā daļā - 16 no 25 meteoroloģisko novērojumu stacijām, kurās tiek veikta gaisa temperatūras rekordu uzskaite, - pārspēts 6.maija aukstuma rekords, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) apkopotā informācija.

Rekords nav pārspēts daļā Kurzemes piekrastes - Pāvilostā, Ventspilī, Kolkā un Mērsragā, - kā arī Dobelē, Jelgavā, Rīgas centrā, Daugavpilī un Dagdā.

Minimālā gaisa temperatūra pagājušajā naktī LVĢMC novērojumu tīklā bija no +2,7 grādiem Mērsragā līdz -6,0 grādiem Stendē un -6,8 grādiem Zosēnos.

Stendē labots arī visa mēneša aukstuma rekords; iepriekšējais bija -5,4 grādi 1935.gada 2.maijā.

Kritis arī visas Latvijas 6.maija aukstuma rekords. Iepriekšējā lielākā salna, kas šajā datumā reģistrēta Latvijā, bija -4,8 grādi 2019.gadā Madonā.

Kā ziņots, atbilstoši "Latvijas valsts ceļu" datiem zemākā gaisa temperatūra pagājušās nakts izskaņā reģistrēta uz A2 šosejas - pie Melturiem gaiss atdzisa līdz -7,1 grādam, starp Garkalni un Vangažiem termometra stabiņš nolīdēja līdz -7,4 grādiem. Vidzemes lielākajā daļā, kā arī vietām Kurzemē, Zemgalē un Latgalē gaisa temperatūra pazeminājās līdz -4..-6 grādiem.

Ir zināmas vēl tikai divas reizes, kad gaisa temperatūra Latvijā maijā noslīdējusi līdz -7 grādiem vai zemāk. 1935.gada 1.maijā Ainažos bija -7,5 grādi, bet 1953.gada 8.maijā Zosēnos reģistrēti -10,5 grādi. Pārējās LVĢMC novērojumu stacijās maija aukstuma rekords ir robežās no -3,2 grādiem Dagdā, kur mērījumi veikti īsāku periodu, līdz -6,5 grādiem Rūjienā.

Starptautiskajā lidostā "Rīga" gaisa temperatūra pagājušajā naktī pazeminājās līdz -6 grādiem, neoficiāli pārspējot galvaspilsētas mēneša aukstuma rekordu - 1941.gada 11.maijā reģistrētos -5,5 grādus. LVĢMC Rīgas novērojumu stacijā, kas atrodas pilsētas centrā, gaisa temperatūra aizvadītajā naktī nenoslīdēja zem nulles.

Sinoptiķi prognozē, ka nakts uz sestdienu bija dzestrākā nakts šajā aukstuma vilnī, vienīgi vietām Latgalē un Vidzemes austrumu daļā nakts uz svētdienu var būt aukstāka nekā iepriekšējās naktis.Foto: Freepik; ilustratīvs