60% ar elektrības problēmām saistītu ugunsgrēku notiek dzīvokļos un privātmājās

Ugunsgrēks ir viena no postošākajām nelaimēm. Dažkārt to izraisa bojājumi elektroinstalācijās vai elektroierīcēs. Latvijā pērn apdrošinātāji izmaksājuši īpašuma apdrošināšanas atlīdzības par postījumiem vairāk nekā 150 šādi izraisītos ugunsgrēkos. Tā ir piektā daļa no kopējā apdrošinātāju izsniegto atlīdzību skaita ugunsgrēku seku novēršanai, kuru izmaksas turklāt kļūst lielākas.

Kā liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) ekspertu aprēķini, gandrīz 60% ugunsgrēku, ko radījušas ar elektrību saistītas problēmas, notiek dzīvojamajā sektorā – privātmājās, saimniecības ēkās un dzīvokļos. Asociācijā gan norāda, kopējā atlīdzībās izmaksātā summa nav aprēķināta, taču to apjoms dažādos gadījumos var būt no pāris tūkstošiem līdz pat vairākiem simtiem tūkstošu un vairāk. Visbiežākie ugunsgrēku iemesli ir vecas elektrības instalācijas un novecojušu elektroierīču izmantošana. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins: “Tās elektroietaises un elektroinfrastruktūras šajās vecajās padomju mājās ir būvētas aptuveni tā, lai varētu dedzināt divas iļjiča spuldzītes un vienu gludekli, bet mēs tagad pie tās vecās elektroinfrastruktūras mēģinām pielikt klāt gan indukcijas plīti, trauku mašīnu, vēl kaut ko, veļas mašīnu, divus ledusskapjus. Skaidrs, ka tā infrastruktūra nav radīta šādām slodzēm.”

Latvijas Apdrošinātāju asociācijā stāsta, apdrošināto īpašumu atlīdzību skaits ir līdzīgs kā citus gadus, tomēr šo ugunsgrēku sekas kļūst arvien dārgākas, bet iedzīvotāji – pārdrošāki. Abāšins: “Piemēram, ja mājai ir saules baterijas un tamlīdzīgas lietas, tad šīs ugunsnelaimes, kas saistās ar elektrību, paliek tikai nopietnākas. Saules baterijas, pēc tam attiecīgi uzlādes iekārtas elektromašīnām – tas viss to risku attiecīgi tikai palielina. Īpaši pie mums cilvēki ir kreatīvi, un paši mēģina uzlikt gan saules baterijas, gan pēc tam uztaisīt šīs uzlādes vietas savai elektroautomašīnai, un nevienmēr tur ir klāt sertificēti un zinoši elektroinženieri, tāpēc arī tie ugundzgrēki ļoti bieži notiek.”

Tāpat arī iedzīvotāji visai bieži neievēro elektroierīču lietošanas instrukcijas. Kā vienkāršu un ikdienišķu piemēru var minēt elektrības pagarinātājus. Ne visi ir pietiekami jaudīgi esošajai elektoinstalācijai, tādējādi rada risku, ka mājas elektrības sistēmā var rasties bojājumi. Lai bojājumu dēļ nerastos ugunsnelaimes, LAA atgādina – tomēr pievērst uzmanību arī šādām, ikdienā it kā nelielām niansēm saistībā ar elektrodrošību.
Foto: Freepik; ilustratīvs