9.februāris - ''Silto džemperu diena''

Kopš Baldonē ir ekoskola, tā allaž aktīvi iesaistījusies arī vides izglītības fonda rīkotajā akcijā ''Silto džemperu diena'', kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām.

Baldones vidusskolas akcijas koordinatore Sandra Lapiņa-Kupča stāsta, ka atsaucība esot. “Pagājušajā gadā daži bija pat pilnos kostīmos.”

Līdz Covid-19 pandēmiju bērnu skolā nav, bet akcija vienalga notiek. Telpās samazināta temperatūra, skolotājām nākas meklēt siltākus apģērbus ne tikai sēžot skolā, bet arī mājās.

Šogad baldonieši džemperu akcijā mēģina iesaistīt ikvienu iedzīvotāju, tādēļ lūguši Baldones komunālo uzņēmumu samazināt temperatūru telpās arī daudzīvokļu mājās. Uzņēmuma siltumtehniķis telefonsarunā skaidro, ka dienā ietaupīšot ap 500 kilovatu elektroenerģijas. Tomēr no šādas vienas dienas akcijas īsti ekonomija gan nesanākot.

SIA ''BŪKS'' siltumtehniķis Gunārs Dolmatovs: “Man būs intensīvāk jākurina katls. Katls darbosies intensīvāk, kamēr uzdzīs atpakaļ temperatūru, un tad atkal būs lielāks gāzes patēriņš, un praktiski mēs paliekam pie tā paša, pie kā esam.”

Daudzviet privātmājās cilvēki atklājuši, ka, samazinot temperatūru par pāris grādiem ikdienā, var ne tikai saudzēt vidi, bet arī ieekonomēt.

''Silto džemperu diena'' Latvijā notiek jau kopš 2016. gada, un, neraugoties uz pandēmiju, arī šogad tajā iesaistījušās ap simts ekoskolu, lielākoties uzsvaru liekot uz dažādām individuālām aktivitātēm.

Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns stāsta, ka, pasekojot sociālajiem medijiem un tēmturim #uzvelcdžemperi, var redzēt tos, kas piedalās – gan uzņēmējus, gan ģimenes, gan izglītības iestādes. “Un, skatoties, cik ļoti dalās ar mudinājumu piedalīties, īstenībā ir pat lielāka aktivitāte nekā pagājušajā gadā, par ko liels prieks, jo bija bažas, kā tad aizies. ”

Ikgadējā akcija, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību videi draudzīgākiem pasākumiem, aizsākās 2005. gadā Beļģijā.


Foto: Pixabay.com