9. maija ielu mudina pārdēvēt par Saulespuķu ielu

Talsi ir vienīgā pilsēta Latvijā, kurā ir 9. maija iela. Tā atrodas privātmāju rajonā, līdz šim diskusijas nav raisījusi. Šobrīd, uzsākot 135 ielu iemūžināšanas projektu, par to aizdomājies Talsu fotoklubs, kas Talsu novada pašvaldībai sagatavojis priekšlikumu – 9. maija ielu pārdēvēt par Saulespuķu ielu.

Uz interviju fotogrāfs Andris Reinholds negaidīti ierodas ar saulespuķi rokās. Viņš ir viens no 20 Talsu fotokluba dalībniekiem, kas gada garumā iemūžinās pilsētas ielas. Izlozes kārtībā 9. maija iela trāpījusies tieši viņam, fotogrāfs aizdomājies par tās diskutablo nosaukumu. “Mums Talsos ir bijusi Revolūcijas iela, Ļeņina iela, Komjaunatnes iela, bet tās pēc neatkarības atgūšanas tika pārdēvētas. Laikam 9. maija iela vairāk nomalē atrodas, un neviens līdz šim nepievērsa uzmanību.”

Lai gan sākotnēji vēlējušies nosaukt par Ukrainas brīvības ielu, tomēr gala rezultātā fotogrāfi nonākuši pie idejas ielu nosaukt saulespuķes vārdā, jo tas simbolizējot ukraiņu brīvību. Viņuprāt, redzot notiekošo Ukrainā, talsiniekiem ir jāpauž attieksme. “Es domāju, ka nākotnē vispār šī te Saulespuķu iela varētu pārvērsties par tādu interesantu objektu. Varētu aicināt arī iedzīvotājus stādīt šos ziedus un dažādus mākslas performances.”

Ideja sociālajos medijos izraisījusi talsinieku diskusijas. Arī ielās sastaptajiem iedzīvotājiem ir dažādi viedokļi.

Kamēr Talsu fotokluba iesniegums vēl ir ceļā uz Talsu novada pašvaldību, tikmēr vietvara jau saņēmusi vēl divus iesniegumus par 9. maija ielas nosaukuma maiņu. Tai skaitā arī viens no domes deputātiem iesniedzis ideju par Saulespuķu ielu. Pašvaldība atzīst, ka vēl pirms šiem iesniegumiem tā jau sākusi domāt par vairāku ielu nosaukumu maiņu. Talsu novada pašvaldības izpilddirektores vietniece Evita Veide: “Protams, 9. maija iela, kura šobrīd ir aktualizējusies, un otra iela, par kuru mēs domājam, ir Pionieru iela.”

Tā kā ielu nosaukumu maiņa finansiāli skar tajā dzīvojošos iedzīvotājus, pašvaldība jautās viņu viedokli, tālāk būs jābalso Talsu novada domei. Valsts adrešu reģistrs liecina, ka šobrīd Saulespuķu iela ir tikai Mārupes novada Spilvē. Tikmēr Talsu novadā, ļoti iespējams, būs vēl viena nosaukuma maiņa, jo dundadznieki rosina Andreja Upīša ielu pārdēvēt krokodilu mednieka Arvīda Blūmentāla vārdā, kurš dzimis Dundagā.


 #SIF_NVZ2022

Foto: Freepik