99% no ērču mazuļiem aiziet bojā. Izdzīvojušās jau aktīvas

Laikā no aprīļa līdz oktobra beigām ērču aktivitāte ir manāma visvairāk. Lai arī kukaiņu nav būtiski kļuvis vairāk, inficēšanās risks pastāv. Kuras ir galvenās ērču izplatīšanās vietas un kāpēc ir tik svarīgi ievērot preventīvos pasākumus pirms un pēc došanās dabā?

Siltā laikā cilvēki vairāk uzturas dabā, bet, baudot pavasara iestāšanos, jābūt uzmanīgiem, jo modušās ērces. Entomologs Voldemārs Spuņģis uzskaita vairākas vietas, kur kukainis mēdz uzturēties visbiežāk, tie ir krūmāji, aizauguši zālāji un pļavas. Viņš arī pētījis un dalās novērojumos par kukaiņu vairošanos. “Mēs trīs gadus pētījām ērces. No 2018. gada līdz 2021. gadam. Līdz 2020. gadam konstatējām, ka ērču skaits nepalielinās. Arī tagad cilvēkiem subjektīvi liekas, ja viņi ierauga kādu ērci, ka ir krietni vairāk, bet ērču skaits ir stabils,” saka entomologs Voldemārs Spuņģis.

Liela daļa ērču iet bojā jau agrā attīstības posmā, jo no ērču mātītes izdētajām pārsimt olām izdzīvo tikai dažas, kā arī kāpura un nimfas stadijā kukaiņu skaits samazinās, ja netiek gūtas nepieciešamās barības vielas. Spuņģis: “Augsnē dzīvo ļoti daudz plēsoņu, piemēram, skrejvaboles, plēsīgās ērces, kas arī uzbrūk ganību un taigas ērcēm, regulē viņu skaitu. Tā proporcija starp izdēto olu skaitu un pieaugušo īpatņu ir tāda, ka varbūt 99% no visiem mazuļiem aiziet bojā.”  

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Danija Maļceva apstiprina, ka pērn bijuši 254 saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, kas ir par 1,2% lielāks pieaugums, salīdzinot ar 2021. gadu. SPKC pārstāve Danija Maļceva: “Mēs izrēķinājām arī par endēmiskajām teritorijām. 2023. gadā šogad ir tādas endēmiskas teritorijas kā Kuldīgas novads, Ventspils novads, Dienvidkurzemes novads, Talsu novads un Tukuma novads, tātad, respektīvi, piecas teritorijas mums ir. Ja mēs paskatīsimies uz gadījumu skaitu, tad Kuldīgas novadā tie ir aptuveni 94,8 gadījumi uz 100 000. Savukārt Tukuma novadā mums ir 29,6 gadījumi uz 100 000.” 

Kad gaisa temperatūra sasniedz trīs grādus un vairāk, ērču aktivitāte palielinās, tāpēc pirms došanās dabā jāizvērtē, kādu apģērbu vilkt – vēlams, gaišu un pieguļošu, lai kukaiņi nevarētu piekļūt ādai, savukārt pēc došanās dabā nepieciešams pārbaudīt kā savas drēbes un ķermeni, tā arī mājas mīluļus, jo dzīvnieki var pārnēsāt ērces spalvās. 

SPKC pārstāve informē par šobrīd zināmiem diviem saslimšanas gadījumiem ar ērču encefalītu šogad. Saslimšanas gadījumi ar Laimas slimību vai ērlihiozi šajā sezonā vēl nav reģistrēti.