No pudeļu korķiem līdz atpūtas krēslam

Dažādu materiālu otrreizēja pārstrāde pēdējos gados uzņem apgriezienus. Pieejas un risinājumi ir dažādi. Arī Līgatnes pusē, nu jau vairāk nekā gadu otra iespēja tiek dota pudeles korķiem. Jaunā uzņēmumā tur no sasmalcinātiem korķiem darina dārza mēbeles.

Nelielā darbnīcā - Augšlīgatnē, tapuši jau aptuveni 100 atpūtas krēsli, ķeblīši un soli. Tos nu jau gadu Jānis Kravalis gatavo no sakausētiem pudeļu korķiem. Korķu skaidiņas meistars iepērk. Tā kā pašam smalcināšanas iekārtas pagaidām nav, tad klientiem, kas atbrauc ar pilnu maisu sakrātiem aiztaisāmajiem, nākas atteikt. Skaidiņas kūst 160 grādu temperatūrā un šajā darbnīcā izlietas nu jau 2 tonnas. Un tālāk sakausētos dažādo formu un garuma plastmasas dēlīšus liek kopā. Lai izgatavotu vienu krēslu, no kausēšanas līdz skrūvēšanai, nepieciešamas aptuveni 3 stundas.

Bet kā nonākt pie idejas par dabai draudzīgām mēbelēm? Jānis Kravlis stāsta, ka iepriekš strādājis celtniecībā un vēlējies radīt ko savu, tādēļ biznesa idejas meklējis internetā. Vēl gadu pirms aktīvas darbošanās un tirdzniecības, viņš veicis pilotpētijumu. Tie ir bijuši vairāki mēģinājumi garāžā vēlos vakaros. Pats arī būvējis iekārtas. Viens krēsls sver ap 20 kilogramiem, un smagākā mēbele, kas tapusi, ir izgatavota no apmēram 16 000 korķiem. Jānis stāsta – arī kausēšanas un detaļu izliešanas procesā radītos atgriezumus un nozāģētos gabaliņus var pārstrādāt.

Jānis Kravalis norāda: “Jebkuram biznesam jau tas pamatprincips ir pelnīt naudu, bet ja tajā pašā laikā vari ieguldīties tā, ka padari pasauli zaļāku, tīrāku. Tā pašsajūta ir daudz labāka un ir lielāka degsme.” Un ideju šī materiāla pielietojumam netrūkst. Jānis cer, ka izdosies izgatavot ragavas bērniem.