Ropažos pieejams bezmaksas diska golfa laukums

No 2016. gada Latvijā izveidoti jau 20 diska golfa laukumi. Lielai daļai gan joprojām rodas jautājums - kā jāspēlē šis sporta veids? Pasaules pieredze rāda, ka diska golfa laukumi tiek būvēti līdzās bērnu rotaļu laukumiem, jo ar šo sporta veidu nodarboties var visos vecuma posmos. 

Pateicoties Ropažu iedzīvotāja Edgara iniciatīvai, turpmāk ikvienam interesentam Zaķumuižas stadionā būs iespēja bez maksas spēlēt diska golfu. Oficiāli Ropažu novadā atklāts laukums ar deviņiem groziem. 

Signe Grūbe, Ropažu novada pašvaldības izpilddirektore stāsta: “Viss sākās ar iedzīvotāju iniciatīvu. Atnāca un pašvaldību un teica, ka ir ļoti jauks sporta veids un būtu forši, ja tas arī būtu Ropažos. To palēnam, skatoties, kādas ir iespējas piesaistīt arī Eiropas finansējumu, tika atrasta iespēja un šobrīd, pēc kāda laika, ir deviņi grozi Zaķumuižas stadionā.”

Edgars, idejas iniciators norāda: “Tas viss aizsākās, ka es aizbraucu uz Igauniju. Viņi ļoti plaši spēlē. Tad es tur paspēlēju, man ieinteresēja. Ievilku arī savus draugus iekšā, aizbraucām uz Rīgu paspēlēt. Pabraukājām pa Latviju paspēlēt. Un tad izdomājām, būtu forši, ja arī Ropažos būtu, lai nav katru reizi uz Rīgu jābrauc. Tā mēs uztaisījām prezentāciju un gājām prezentēt.”

“Galvenais, kas ir vajadzīgs, ir viens disks. Jo būtībā ar vienu disku jau var sākt izbaudīt spēles būtību. Princips ir līdzīgs kā tradicionālajam golfam, kura spēlē arī ar pēc iespējas mazāk gājieniem, Tad šajā gadījumā tiek mests lidojošais šķīvītis uz priekšu līdz brīdim, kad varam iemest grozā un pabeigt pirmo celiņu. Ropažos tie ir deviņi, citos laukumos 18, citos 19, kā kurā laukumā. Diska golfs ir ļoti demokrātisks, jo pilnīgi jauni bērni var sākt nodarboties ar šo sportu, tāpat vecāka gada gājuma cilvēki, jo sports neprasa īpašu fizisko sagatavotību. Tas ir tik vienkāršs, kā mest lidojošo šķīvīti,” atzīst Elviss Brauns, SIA “Baltic Disc Golf” parka veidotājs.

Pirmais diska golfa laukums Latvijā izbūvēts 2012. gadā Talsu novadā. Un pēdējos gados šis sporta veids kļūst arvien populārāks. Kopš 2016. gada Latvijā uzradušies vēl 20 jauni laukumi - deviņi deviņu grozu, kas ir kā puslaukums. Uz doto brīdi Latvijā ir deviņi 18 grozu laukumi, kur var notikt arī lielā izmēra sacensības. Pateicoties pašvaldības piesaistītajam Eiropas Savienības līdzfinansējumam, sedzot 90% no izmaksām, laukums pieejams bez maksas.

Evita Eglāja, Ropažu sporta centra vadītāja norāda: “Zaķumuižas stadionā ir viena no Ropažu sporta centra zālēm, un te sporta centra darba laikā iedzīvotāji var saņemt inventāru. Kā redzat, vai interese būs? Es domāju, ka varbūt ļoti labā laikā būs interese uz jūru braukt, bet interese būs. Jo šis ir sporta veids visu gadu spēlējams, jebkuros apstākļos un tā ir liela pievienotā vērtība - jebkurā gadalaikā un jebkuros apstākļos.

Savukārt, Elviss Brauns, Baltic Disc Golf SIA, parka veidotājs stāsta: “Latvijai tas noteikti ir liels ieguvums. Ja skatās pasaules pieredzi, tad 90% laukumi ir bezmaksas visā pasaulē, tā ir tā tendence, ka pašvaldības veido laukumus līdzīgi kā bērna laukumus. Jo diskgolfā īsti neveidojas peļņa no tā, ka tu apsaimnieko laukumu, tas ir vairāk kā brīvā laika pavadīšanas veids. Tā arī visur pasaule laukumi ir pašvaldību veidoti. Pieejami, lai sabiedrība vairāk laika pavadītu svaigā gaisā, pavadītu vairāk laika ar ģimeni un draugiem. Tādā veidā aktīvi kustētos. Tas tiek definēts kā viens no pasaulē straujāk augošajiem sporta veidiem Jo arī Covid laikā ieguva lielas priekšrocības. Bija iespējas cilvēkiem laiku pavadīt svaigā gaisā, var nodarboties gan individuāli, gan grupiņā. Un arī grupiņu izmērs nav liels - pa sešiem cilvēkiem ,kas vienlaikus var atrasties divu metru distancē. To var ievērot, jo katram tas disks svaigā gaisā ir savā vietā. Līdz ar to ļoti pateicīgi.”

Laukums ierīkots atbilstoši Pasaules Disku golfa federācijas standartiem un sertifikācijām, kas ļaus nākotnē arī paplašināt un rīkot Ropažos augstvērtīgas sacensības.