Saglabās Valmiermuižas torņa gleznojumu

Kā restauratoriem saglabāt un atjaunot vēsturisku gleznojumu, ja tas atrodas uz griestiem, kuri ir kritiskā stāvoklī un pat draud iebrukt? Izrādās, to var izdarīt un šo metodi, poļu speciālistu vadībā, mūsu restauratori apgūst Valmiermuižas pils tornī. Metodes būtība ir – gleznojumu noņemt un pēc griestu atjaunošanas, atkal piestiprināt atpakaļ.

Valmiermuižas pils tornis ir celts 1883. gadā un ir vienīgā līdz mūsu dienām saglabājusies liecība no šejienes senās kungu mājas. Tā iekšienē fragmentāri ir saglabājušies vēsturiski vērtīgi sienu un griestu dekoratīvie gleznojumi. Un griestu gleznojums ir jāglābj vissteidzamāk.

Juris Pavlovs – restaurators, restaurācijas darbu vadītājs: “Tieši tas, ka griestu pārsegums ir kritiskā stāvoklī, lika meklēt metodi, kā šo gleznojumu saglabāt un tādēļ arī talkā tika aicināts poļu restaurators Bartolomejs Kubjaks, kuram ir pieredze līdzīgu gleznojumu glābšanā.”

Bet vispirms, lai šo gleznojumu varētu noņemt, tiek izpētīts un fiksēts gluži vai katrs tā milimetrs.

Restauratores ir Latvijas Mākslas akadēmijas maģistrantūras studentes un atzīst, ka darbs Valmiermuižas tornī ir ļoti vērtīga un jauna pieredze Latvijas restauratoriem. Šī metode var noderēt arī, piemēram, ja ēka ir tik kritiskā stāvoklī, ka tā ir jānojauc, bet noņemot tur esošo vērtīgo zīmējumu, vai gleznojumu to var saglabāt kaut vai muzejā. Bet Valmiermuižā tas atgriezīsies torņa griestos. Savukārt, Bartolomejs Kubjaks – restaurators stāsta: “Ļoti skaists objekts, kas noteikti būtu jāglābj un ir prieks, ka tagad tas arī tiek darīts. Es šeit gan vairāk esmu, kā palīgs un padomdevējs, lai Latvijas restauratori apgūtu šo metodi, kas var palīdzēt glābt vēsturiski vērtīgus objektus, kas līdzīgi, kā šis ir kritiskā situācijā.”

Šobrīd notiek arī torņa nostiprināšanas darbi, lai te varētu droši uzturēties, šim nolūkam finansējumu atvēlējusi Burtnieku pašvaldība. Bet gleznojuma saglabāšanai līdzekļus piešķīrusi Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde.

Edvīns Straume – Burtnieku novada domes priekšsēdētājs: “To, kad izdosies Valmiermuižas pils torni atjaunot pilnībā, vēl nevar prognozēt, taču Burtnieku novadā uzskata, ka jāiet soli pa soli, lai to īstenotu.”