A/S “Latvijas Gāze” lauž līgumu ar 48 juridiskām personām

Patlaban apmēram pussimtam Latvijas uzņēmēju ir neskaidrība par gaidāmo apkures sezonu, saņemot vēstules no A/S “Latvijas Gāze” par līguma laušanu. To gan pieļauj gan Ministru kabineta noteikumi, gan citi nosacījumi. Taču ir vairākas neskaidrības gan par jauna līguma slēgšanu, gan par gaidāmajiem tarifiem turpmākos apkures mēnešus.

Šobrīd Latvijas Gāzei ir vairāk nekā 3000 juridisko klientu. Patlaban jau 48 uzņēmēji saņēmuši vēstules par līguma laušanu, atstājot neskaidrības, kā rīkoties tālāk apkures sezonas pašā sākumā. Starp tiem arī kāda viesnīca Jūrmalā. Jūrmalas viesnīcas “MaMa” līdzīpašniece Ilze Kikste-Vaivara: “Viņi pagaidām mums piedāvā novembrim iedot cenu piedāvājumu, bet tālāk neko. Tāpēc mazliet rodas tāda neskaidra situācija: vai mēs vispār varam turpināt strādāt, vai varam pieņemt rezervācijas uz decembri, janvāri un turpmākajiem apkures sezonas mēnešiem. Pilnīga neskaidrība, uz ko mēs šobrīd gaidām no viņiem atbildi.”

Latvijas Gāzē” skaidro, ka tie bijuši vien atsevišķi klienti, izvērtējot pieļaujamos līguma nosacījumus. AS “Latvijas Gāze” Tirdzniecības departamenta vadītājs Egīls Lapsalis: “Tiesiskais ietvars Latvijā pieļauj vienpusēji izbeigt līgumu, ja šādas tiesības izbeigt līgumu ir bijusi tieši pielīgta. Šajos līgumos cena ir līdz pat desmit reizes zemāka, nekā tā cena, par kuru šobrīd ir iespējams gāzi iegādāties tirgū.”

Šiem 48 uzņēmējiem turpmāk katru mēnesi ir jāpārslēdz jauns līgums ar “Latvijas Gāzi”. Turpmāk būs jāpērk gāze par tirgus cenu. Bet kāds būs tarifs – to šobrīd uzņēmums nezinot. Kā norāda “Latvijas Gāzē”, šie uzņēmēj turpmāk būs izvēles priekšā – slēgt līgumu ar Latvijas gāzi ik mēnesi vai arī slēgt līgumu ar citu gāzes piegādātāju. Ilze Kikste-Vaivara: “Nevar uzņēmums strādāt ar tādu nekonkrētību, kad mēs nezinām, kas būs uz priekšu. Un tas jautājums ir, kāpēc ir šis paziņojums par līguma izbeigšanu, kāpēc nav grozījumi līgumā, ka viņi mums šobrīd mainīs cenu katru mēnesi, kāpēc atnācis uzreiz paziņojums par līguma laušanu.”

Nepilna mēneša laikā viesnīcai nav nedz finanšu, nedz laika resursu, lai visai ēkai, piemēram, nomainītu citu apkures veidu. Tālab atliek vien piekrist un pārslēgt līgumu ar “Latvijas Gāzi” katru nākamo mēnesi, šādi radot administratīvo slogu abām pusēm. Egīls Lapsalis: “Mums jau arī virkne klientu, kas pērk gāzi par fiksētu cenu, kas ir zemāka nekā tirgū, tomēr šajos līgumos tādas tiesības mums no līgumiem atkāpties nav, līdz ar to tos līgumus mēs turpinām pildīt. Uz mājsaimniecībām tas nekādā veidā neattiecas, un tās saistības, kas ir “Latvijas Gāzei” ar mājsaimniecībām, mēs turpināsim pildīt viennozīmīgi.”

Kā skaidro gan Ekonomikas ministrija un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, tad dabasgāzes komersantam līgumā jāievēro prasības, kas minētas Ministru kabineta noteikumos. Taču dabasgāzes tirgotājs var līgumā atrunāt arī citus nosacījumus. Tālab ir aicinājums rūpīgi iepazīties ar visiem līguma punktiem, kas tostarp atrunā arī līguma laušanu. Ja dabasgāzes lietotājam nav vairs spēkā esošs dabasgāzes tirdzniecības līgums, tad šo dabasgāzi saņem pēdējās garantētās piegādes ietvaros.


#SIF_NVZ2022