Abgunstes muižas kaķi meklē savus māksliniekus

Kaķu stāsts Abgunstes muižā aizsākās pirms četriem gadiem, kad rīdzinieki Asnāte un Jānis iegādājās seno ēku. Tagad pūkainie sargi uzmanīgi vēro apkārtni un savu uzmanību velta ikvienam apmeklētājam, bet lielākie siltummīļi atraduši sev tīkamas vietas telpās. Pavisam muižā ir desmit kaķi, kuriem nav dizčiltīgu titulu, bet ir dizčiltīgi vārdi.

Muižas saimniece Asnāte Avotniece stāsta, ka viss sācies ar kaķi Grāfieni, Baronu, Princi. Pēdējais no kaķiem ir ar titulu kā vārdu Lordiņš. “Un kā veiksmes simbols, tas aizsākās ar trešo kaķi, kad mēs sapratām, ka kaķi vārda tiešā nozīmē mums nes naudu,” tiek stāstīts un piebilsts, ka tad, kad piedzimst kaķis, tiek apstiprināts projekts.

Pandēmijas laikā, kad dzīve kļuvusi krietni rimtāka, saimniece uzsākusi tādu kā konkursu māksliniekiem, kura mērķis ir izveidot muižas kaķu portretu galeriju.

“Gribas, lai viesiem ienākot ir tā sajūta - šī ir tā muiža, kur ir "ku-kū" ar kaķiem, kur 3-4 līmeņos ar zelta rāmjiem (vai bez rāmjiem) ir mūsu kaķu portreti. Gan, kā tagad mākslinieki ir pieteikušies, gleznoti ar eļļas krāsām, akrilu, sietspiedē, filcēti, porcelāna un arī fotogrāfijas,” pauž Asnate.

Atsaucība bijusi negaidīti liela. Pieteikušies jau ap astoņdesmit mākslinieku. Pēterim Cīrulim, kurš ikdienā veido krāsu līniju kompozīcijas, šī ir pirmā iepazīšanās ar Abgunsti un tās kaķiem, un sirdī jau iekritis Hercogs.

Mākslinieki, kuri ar minčiem jau kādreiz tikušies, portretus rada neklātienē. Starp tiem arī Ingemāras Treijas gleznošanas studijas dalībnieces no Tukuma.

Māksliniece Ilze Cērpiņa stāsta: “Mēs esam septiņas, astoņas meitenes, kuras tagad kopīgi glezno kaķus. Tas priekš mums visām ir kas jauns, jo mēs kaķus neesam gleznojušas, un tas ir tāds mazliet izaicinājums.”

Pašreiz līdz Abgunstei atceļojušas tikai dažas gleznas, bet elektronisko pastu ik dienu papildinot daudzu mākslinieku darbi gan no Latvijas, gan citām valstīm, un vismaz pagaidām gan paši kaķi, gan saimniece ir apmierināti.