Ādažu novadā ar laivām evakuē iedzīvotājus un mājdzīvniekus

Ādažu novadā no krastiem izgājusi Gauja, tādēļ applūdušas vairākas privātmājas un jaunceltnes. No pārplūdušajām teritorijām evakuēti arī iedzīvotāji un mājdzīvnieki. Vietējie gan saka, ka šajā vietā plūdi nav nekas neparasts; pirms celt māju upes tuvumā, labāk aprunāties ar kaimiņiem. 

Pirmos signālus, ka Gauja Ādažu novadā varētu sagādāt rūpes, pašvaldības policija saņēmusi jau vakar vakarā, kad ūdens līmenis strauji sāka paaugstināties pie mazā Garkalnes ciemata. Naktī ūdens jau sasniedza Strautkalnes ceļu, kur strauji sāka applūst. 

Vēl dienas pirmajā pusē pašvaldība ar smago tehniku šo vietu mēģināja atbrīvot no pamatīgajiem ledus sanesumiem un ledus klučiem, bet redzams, ka tam īsti jēgas nav, jo ūdens turpina plūst. 

“Latvijas valsts ceļi” dienas gaitā ceļa posmu satiksmei slēdza, nācās izvēlēties apvedceļu. Netrūkst ziņkārīgo, kuri brauc applūdušo vietu apskatīt un fotografēt. Cits starp pamatīgajiem ledus klučiem meklē kādu automašīnas plastmasas detaļu, kas no rīta pazudusi, braucot cauri applūdušajai vietai. Tikmēr ReTV satikie vietējie iedzīvotāji stāsta, ka šī vieta applūstot regulāri. Uzrunātie nevēlējās mērot apvedceļu un, nesaudzējot savu auto, šķērsoja applūdušo ceļa posmu, kurā peldēja pamatīga izmēra ledus gabali. 

Savukārt uz Ādažu novada Nūrnieku ielu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izsaukumu saņēma ap plkst. 8 no rīta. Šeit palu ūdens no blakus esošās Gaujas bija sasniedzis vairākas privātmājas. 

Nūrnieku ielas apkārtnē applūdušas vairākas mājas, dažas no tām pavisam nesen sāktas jaunbūves. Zīmīgi, ka šī teritorija iepriekšreiz applūda pirms pērnajiem Ziemassvētkiem. Tā kā seit dzīvojošie plūdus piedzīvo jau vairākas reizes. Ādažu novada pašvaldības policijas priekšnieks Oskars Feldmanis norāda: “VUGD sasēdināja laivās un izvilka uz sausu vietu. Tālāk ar pašvaldības policijas transportlīdzekļiem nogadāja sākotnēji uz Attekas ielu 16, kamēr vienojāmies, kur izmitināt. Tagad ģimenes ir izmitinātas viesnīcā.”

No applūdušas teritorijas glābēji evakuēja deviņus cilvēkus un divus mājdzīvniekus, tāpat arī no ūdens izglābti divi transportlīdzekļi. Tikmēr astoņi cilvēki no palīdzības atteicās. Par spīti tam, ka ūdens jau sniedzās līdz slieksnim, vēlājs palikt savos mājokļos. Uz applūdušās ielas redzami arī auto. Vietējie ļaudis stāsta, ka Gauja šeit vismaz reizi piecos gados mēdz iziet no krastiem, pēdējā laikā pat biežāk. Nūrnieku ciema iedzīvotājs Edgars: “Zinājām, ka zeme ir riskantā vietā. Kaimiņi bija pabrīdinājuši. 16 gadus atpakaļ arī uzbērām daudz kravas un pacēlām augstāk. Bet ir citas jaunbūves, kur sliktāk ir plānots. Rezultāti ir tādi, kā ir. Turklāt tajos zemju dokumentos rakstīts, ka plūdi te ir reizi 100 gados, bet realiltāte reizi piecos.” 

“Nekas jau īpašs tas nav, noplūst reizi pa septiņiem gadiem. Gadījās, ka pagājušogad arī applūda. Man kā vecam iedzīvotājam jāska, ka šie vēl nav nekādi plūdi. Kārtīgi plūdi ir tad, kad paliekam uz salas un vispār netiekam ārā. Bet tādi gan pēdējo reizi bija kāds gadus 15 atpakaļ,” atzīst Ādažu iedzīvotājs Uldis.

Ādažu novada pašvaldības policijā norāda, ka darbinieki kopā ar citiem pašvaldības dienestiem nemitīgi turpina uzraudzīt situāciju plūdu apdraudētajās vietās. 

Pavisam netālu no applūduās Nūrnieku ielas izveidojies pamatīgs ledus sablīvējums, šeit sakrājušies ledus kluči arī pamatīgi koka bluķi, kas nekustās. Šīs vietas dēļ izveidojies arīapplūdums. 

Ledus sablīvējuma dēļ plūdu draudi pastāvot arī ciematā Gaujas labajā krastā. Ūdens līmenis strauji kāpj arī Carnikavā. Ādažu novada pašvaldības policijas priekšnieks Oskars Feldmanis: “Mums tas nav pirmo gadu, tāpēc tie algoritmi jau ir pieslīpēti. Viss ir atkarīgs no laika apstākļiem. Pagājušajā gadā bija analogi tajā pašā vietā. Bija tā, ka uznāca sals un ledus sasala līdz pavasarim, kad viss kusa vaļā un bija jauni plūdi. Tagad, ja kusīs, ies tālāk. Ja sasals, būs jāgaida līdz pavasarim vai citam atkusnim.”

Sinoptiķi prognozē, ka gaidāmajā naktī gaisa temeratūra vietām varētu noslīdet zem nulles, bet būtiskāka temperatūras pazemināšanās gaidāma nedēļas nogalē. Tad arī upēs būs vērojamas straujākas ūdens līmeņa svārstības.