Aicina atpūsties dabā ar izpratni

Tuvojoties pavasara sezonai, iedzīvotāji aicināti ievērot piesardzības pasākumus, gan arī saudzēt atpūtai paredzēto infrastruktūru. Ja atpūta plānota mežā - rūpīgi iepazīt teritorijas plānojumu. Piemēram, Rēzeknes novada Janapoles apkārtnē vairāk nekā 50 hektāru platībā izvietots Valsts robežsardzes koledžas (VRK) mācību poligons.

VRK Profesionālās un taktiskās apmācības centra priekšnieks, majors Rolands Boiko saka: “Pirmām kārtām, mācību poligons nav atpūtas vieta. Tas ir Iekšlietu ministrijas īpašums. Tajā paredzētas praktiskās nodarbības un citu sporta pasākumu norise, ko īsteno Valsts robežsardzes koledžas, Valsts robežsardzes un citu sadarbības partneru, piemēram, Valsts policijas, Zemessardzes personāls.”

Lai arī teritorijā izvietotas informatīvas norādes, atpūtnieki tajā ieklīst. Arī šogad konstatēti jau vairāki gadījumi, kad ar kvadracikliem sabojāta slēpošanas trase. Tur regulāri notiek militārās mācības, tāpēc bez saskaņošanas uzturēšanās apkārtnē ir bīstama.

Rolands Boiko: “Nepiederošā persona, atrodoties mācību poligonā, pakļauj sevi nepatīkamām situācijām. Piemēram, notiekot apmācību procesam, var tikt sajaukts ar figurantu, kurš nelikumīgi šķērso mācību robežu.” “Tāpat kinologu dienesta suņu apmācībās, dienesta sunim izpildot komandu, var persona tikt sajaukta ar aizturamo personu,” tiek vēl piebilsts.

Turpmāk visapkārt poligonam izvietos jaunas norādes vairākās valodās, tāpat skatīts jautājums par žoga uzstādīšanu ap bīstamākajiem objektiem. Dabas parkā “Daugavas loki” vairākas vietas ierīkotas tieši atpūtai. Novērots, ka apmeklētāju skaits jau sāk pieaugt.

Daugavpils novada Tūrisma aģentūras “TAKA” direktors Rolands Gradkovskis stāsta: “Tad, kad ir skaists sniedziņš, noteikti kādam gribas uzcept desiņu. Tad, kad ir saulīte un silti, vēl vairāk gribas uzcept to desiņu!” “Protams, ka cilvēki var atnākt, pasēdēt, bet visiem ir viens liels lūgums - aicinājumus visu, ko paņem, nest uz mājām.”

Ēdienu iepakojumi un cita veida atkritumi rada draudus putniem un dzīvniekiem. Aizvien izpratne par atpūtu dabā nav pilnīga, nereti objektus apzīmē, skrāpē un lauž.

Rolands Gradkovskis: “Viens no nepatīkamākajiem gadījumiem bija pie Nīcgales akmens, kad vispār sadedzināja un sabojāja atpūtas vietu. Praktiski tā ir krimināllieta. Visos laikos tādi cilvēki ir bijuši, es domāju - būs. Cerams, ka viņu būs mazāk un mazāk.”

Doties dabā kopā var tikai vienas mājsaimniecības locekļi. Ievērojot epidemioloģisko drošību, vairāk nekā 100 atpūtas vietas pieejamas arī mežos visā Latvijā.


Foto: pixabay.com