Aicina brīvprātīgos palīdzēt krupju glābšanā

Katru pavasari krupju migrācijas laikā uz Latvijas ceļiem iet bojā liels skaits krupju. Tāpēc šogad Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) īsteno kampaņu “Misija - KRUPIS. Izglāb princi!”. Ņemot vērā vēlo pavasari, dabas speciālisti prognozē, ka šogad krupji no ziemošanas uz nārsta vietām varētu pārvietoties masveidīgāk. Tāpēc nepieciešami papildspēki jeb brīvprātīgie, kas uzmanīs abinieku ceļu šķērsošanu. Vakarnakt brīvprātīgie Kuldīgas novada Rudbāržos jau izglābuši pirmos migrējošos abiniekus. Tam gatavojas arī Talsu novada Vaides ciems, jo tieši Kurzeme varētu būt pirmā, kur “prinči” kuru katru dienu modīsies.

Šobrīd krupji vēl guļ grauzēju alās laukos, mežos un parkos, bet, kad gaisa temperatūra stabili turēsies ap plus pieciem grādiem, “prinči” modīsies un dosies uz nārsta vietām. Tās nereti šķērso cilvēku veidoti ceļi. “Krupīši patiesībā migrē ļoti, ļoti lēni. Viņi nelec, viņi neskrien, viņi lēnu garu čāpo. Tādu vidēja platuma ceļu viņiem nākas mērot pat 20 minūtes. Ja brauc mašīna, tad viņi pārsvarā sastingst, nevis kustas uz priekšu. Viņi domā, ka ir nomaskējušies, neredzami, sastinguši, tādā veidā tieši sevi pakļauj iznīcībai,” saka DAP pārstāve Baiba Ralle.

Vaides iedzīvotāja Ērika Kļaviņa jau trīs gadus pēc savas iniciatīvas ik pavasari palīdz tritoniem un krupjiem nokļūt Vaides dīķī. Šobrīd šī ir viena no trim vietām Latvijā, kur pēc ārvalstu pieredzes tiek uzstādīti žogi, lai abiniekiem palīdzētu. “Cik es novēroju, tie krupju prinči ir vairāk nekā tās krupju mammas. Un tad, kad ir riesta laiks, tas dīķis burtiski vārās. Tad tur notiek liela prinču cīņa par tām princesēm,” stāsta Ērika Kļaviņa, Vaides iedzīvotāja.

Krupju migrācijas ceļš šeit ir aptuveni pus kilometrs, bet šoreiz žogs tiek uzstādīts simts metru garumā. Šogad Vaides iedzīvotājai palīdz ne tikai kolēģi Dabas aizsardzības pārvaldē, bet arī jaunie reindžeri.

Ik pa gabalam ieraktie podiņi ir kā mākslīgs slazds. Netiekot pāri žogam, krupji čāpos gar tā malu līdz iekritīs traukos, kas divas reizes dienā tiks iztukšoti un krupji pārnesti tuvāk nārsta vietai. Iedzīvotāji šogad ziņojuši par 27 krupju migrāciju vietām. Trijās uzstādīti žogi, bet pārējās ar rokām un sagatavotu ekipējumu brīvprātīgie palīdzēs abiniekiem šķērsot ceļu. Pagaidām gan brīvprātīgo atsaucība ir ļoti maza, dažās vietās nav pieteicies neviens. “Mēs ļoti ceram, ka ar katru gadu, ejot šai kustībai plašumā, cilvēki, kuri šogad būs izmēģinājuši, ka tas nav nekas traks – pāris vakarus gadā padežurēt pie ceļiem un arī izglābt kādam krupītim dzīvību – un nākotnē arvien vairāk un vairāk cilvēku gribēs, varēs palīdzēt šajā kampaņā,” saka Baiba Ralle.

Ārvalstīs, lai piedalītos krupju un varžu glābšanas akcijās, iedzīvotāji pat ņem atvaļinājumus. Citviet tiek būvēti gan žogi, gan zem jauniem ceļiem veidoti pazemes tuneļi, uzstādītas ceļa zīmes vai pat slēgti ceļi.


#SIF_NVZ2022 

Foto: Freepik