Aicina iesaistīties asinsdonoru kustībā

Lai gan šis gads iesākās ar kovida ierobežojumiem, tagad līdzās kovidam ir gan gripa, gan saslimšanas ar citiem vīrusiem, tas būtiski nav ietekmējis Valsts asinsdonoru centra darbu (VADC). Šis gads pielīdzināms pērnajam. Asinsdonoru bijis vairāk nekā 62 ar pusi tūkstoši. Daudziem tā ir arī kā misija – asinis ziedot regulāri, tomēr centrs aicina atsaukties arī jaunus donorus.   

Dita Tamašauska ir otrā kursa studente Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU). Aktīvā jauniete paralēli studijām dien Zemessardzē. Dita ir arī viena no tām jaunietēm, kura regulāri ziedo asinis. Viņa stāsta, ka tas aizsācies nejauši, pamanot aicinājumu ziedot asinis, un nu Dita to dara jau vairākus gadus. “Dažreiz man tas liek aizdomāties, ka varu nonākt viņu situācijā. Man vajadzēs citu cilvēku asinis. Tāpēc dots devējam atdodas.”

Saprotot, ka citam tas var būt izšķirīgi, ka tas var glābt kāda dzīvību, Dita pamudinājusi kļūt par asinsdonoriem arī citus. Viņas draudzene, kura arī sākusi ziedot asinis, saka: to vajag darīt, kamēr cilvēks vēl ir jauns un veselīgs. LLU komercdarbības un uzņēmuma vadības studente Ieva Celma saka: “Mēs nekad nevaram zināt, kā mums dzīve izvērtīsies. Tas ir tikai viens mazs darbs. Kādam citam tas ir ļoti liels ieguvums.”

Ik dienu Valsts asinsdonoru centram aisinis ziedo aptuveni 100 cilvēku, tādējādi tiek iegūti aptuveni 45 litri asiņu. Aktīvākie donori ir 30 līdz 50 gadus veci. Lai veicinātu jaunu cilvēku iesaisti asinsdonoru kustībā, Valsts asinsdonoru centrs rīko arī akciju “Asins draugu kauss”, kurā piedalās augstskolas. VADC direktore Egita Pole: “Tā ir iespēja pārbaudīt savu veselību, izmērīt savu spiedienu, noteikt asinsgrupu, ja kāds to vēl nezina, kas noderēs pēc tam visas dzīves garumā.”

Valsts asinsdonoru centrā gan atgādina, ka mēdz būt arī dažādi iemesli, kāpēc cilvēkam dažreiz atsaka un asinis nevar nodot. Daudzi neiedomājas, ka dažādas procedūras, piemēram, tetovēšana, arī skaistuma injekcijas saistītas ar risku inficēties. Egita Pole: “Piemēram, arī bieži mēs neaizdomājamies, ceļošanas paradumi. Braucot uz eksotiskām valstīm un atgriežoties no tām, ir zināms periods, kad ir jāievēro piesardzības laiks.”

Nododot asinis, cilvēks var arī uzzināt, vai nav saslimis ar C vai B hepatītu, HIV vīrusu, kā arī sifilisu. Ja donora analīzēs ir kādas novirzes no normas, tad centrs par to informē un aicina jau tālāk doties pie speciālistiem. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik