Aicina nekāpt uz trauslā ledus

Uz Latvijas ūdenstilpēm pamazām veidojas plāna ledus kārta, taču kāpt uz tā var būt ļoti bīstami. Lai gan nepacietīgākie zemledus makšķernieki uz atsevišķām ūdenstilpēm jau manāmi, sinoptiķi, glābēji, kā arī policija aicina vēl krietni nogaidīt. Īpaši par drošību ūdenstilpju tuvumā dienesti aicina vecākiem pārrunāt ar savām atvasēm. 

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) Vidzemes reģionā šonedēļ jau saņēmis vairākus izsaukumus – par gadījumiem, kad uz plānā ledus atrodas gan mājdzīvnieki, gan arī cilvēki. Šis pastaigas līdz šim, par laimi, beigušās bez traģiskām sekām. VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas vecākā inspektore Sandra Vējiņa: “Šodien saņēmām ziņu, ka palīdzējām arī kādai stirniņai, kura bija ielūzusi. Arī izsaukumi, kur cilvēki, pieaugušie un arī bērni pastaigājas pa nedrošu ledu.”

Arī Valmieras centrā uz Dzirnavu ezeriņa ledus redzamas svaigas pēdas. Kāds ledus stiprību mēģinājis pārbaudīt metot akmeņus, sniega pikas, bet pēc tam, spītējot tam, ka redzams ūdens, kāds ezeriņa ledu ir vienkārši šķērsojis. 

Glābšanas dienestā uzsver, ka šobrīd ledus teju kā sācis veidoties, tas ir ļoti trausls un nav sasalis vienmērīgi. Tāpēc, uzkāpjot uz šāda nedroša ledus, tas var neizturēt cilvēka svaru. Biezās ziemas drēbes piemirks un kļūs smagas. 

Pirmos krietni pārgalvīgos zemledus makšķerniekus uz Burtnieku ezera video novērošanas kamerās fiksējusi arī Valmieras novada pašvalības policija. Tās darbinieki rūpīgi seko līdzi notikošajam uz ūdens tilpēm. 

Valmieras novada pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Jānis Kaibe: “Nav informācijas, ka nav ledū ielūzušo. Pirmā mācība vēl nav gūta. Protams, ka pašvaldības policija aicina nebūt pārgalvīgiem un tomēr pārbaudīt ledus biezumu, neatrasties uz ledus.”

Tikmēr Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā norāda, ka hidroloģijas eksperti ledus biezuma mērījumus Latvijas ūdenstilpēs vēl neveic, jo ledus vēl ir pārāk plāns. To pašlaik klāj sniegs, kas ir kā papildus sega, kavē vienmērigu ledus veidošanos. 

Operatīvie dienesti īpaši aicina nekāpt uz trauslā ledus un vecākiem, kā arī pedagogiem drošību ziemā pārrunāt ar bērniem. 

Jāpiemin, ka atsevišķas pašvaldības šogad jau ir noteikušas aizliegumu atrasties uz to teritorijā esošo ūdenstilpju ledus. Par šo noteikumu neievērošanu var piemērot arī sodu.   


Foto: Freepik