Aicina nevest slimus bērnus uz nodarbībām un bērnudārzu

Šajā sezonā bērnu vidū būtiski pieaugusi saslimšana ar dažādām augšējo elpceļu infekcijām. Mazie sirgst ar sausu klepu, augstu temperatūru, iesnām. Pašlaik strauji izplatās gripa un respiratori sincitiālais vīruss, kurš īpaši smagi izpaužas jaundzimušajiem. 

Ģimenes ārste Gundega Skruze Janava no Ādažiem ReTV norāda, ka tik daudz bērnu un arī pieaugušo, kuri pašlaik slimo ar dažādām augšējo elpceļu infekcijām, ir kas neredzēts. “Sākums galvenokārt ir augšējo elpceļu infekcijas. Tās ir iesnas, kakla sāpes, sauss kakls, kas mēdz pāriet dziļo elpceļu infekcijās, kas ir bronhīti, bronholīti un pneimonijas. Kovids patiesībā šobrīd izplatās vairāk, nekā redzējām, piemēram, septembrī un oktobrī.”

Ģimenes ārste novērojusi, ka ļoti izpaltīts pašlaik ir respiratori sincitiālais vīruss, kurš visbīstamākais ir zīdaiņiem un bērniem līdz divu gadu vecumam. Arī Cēsu klīnikas bērnu nodaļas vadītāja ReTV apstiprina: ar šo vīrusu nodaļā nonāk daudz mazi bērni. Tāpēc viņa aicina zīdaiņu vecākus, kuriem ir lielāki bērni, samazināt viņu kontaktus ārpus mājas. SIA “Cēsu klīnika” bērnu slimību nodaļas un dienas stacionāra vadītāja Ilze Dambe: “Varbūt viņi saslimst ar klepu, bet varbūt nav tik apgrūtinoši, jo RSV ļoti, ļoti smagi ietekmē tieši jaundzimušos, mazos bērniņus, kuriem ir ārkārtīgi grūti, ir dziļš elpceļu gļotādas bojājums, līdz pat nekrozēm. Tie bērniņi smagi slimo, viņiem ir lieli elpas trūkumi, ir grūti.”

“Cēsu klīnika” bērnu nodaļa pašlaik ir pārpildīta, jo strauji izplatās arī citi vīrusi un bakteriālas saslimšanas, tajā skaitā arī gripa. Mediķe norāda, ka cilvēki vairs tik cītīgi neievēro kovida pandēmijas laika piesardzības pasākumus, daudz biežāk apmeklē veikalus, dažādas citas sabiedriskas vietas. Dažādi vīrusi atkal sāk cirkulēt, tie nekur nav pazuduši. “Mēs slimojam mazliet plašāk. Tas varbūt ir imunoloģiskās pieredzes trūkuma dēļ, kas ir izveidojies, divus gadus vairāk izolējoties, sēžot mājās, slimiem neejot kolektīvos. Kovida saslimšanas laikā visi vīrusi un bakteriālās saslimšanas arī bija piebremzējušās, jo izolējāmies, ievērojām visus izolācijas ieteikumus.”

“Cēsu klīnika” norāda, smagākajos gadījumos pašus mazākos pacientus ar elpceļu infekcijām stacionē Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Savukārt šeit pediatre, bērnu alergoloģe—pneimonoloģe Elīna Aleksējeva ReTV atzīst, ka atseviškos gadījumos zīdainīšus, kuri sirgst ar respiratori sincitiālo vīrusu, nākas ievietot arī intensīvās terapijas nodaļā, jo saslimšana ir ļoti smaga. “Vīrusu sezonalitāte ir stipri mainījusies. Šo vīrusu konstatējām jau augustā. Tas nav raksturīgi. Parasti tas iepriekš bija novembris, decembris, līdz pavasarim.”

Lai mazinātu vīrusu izplatību, mediķi uzsver: nedrīkst bērnus ar jebkādām saslimšanas pazīmēm vest uz skolu, bērnu dārzu vai kādiem pulciņiem. Svarīgi ir ievērot personīgo higēnu, regulāri mazgāt rokas, vēdināt telpas un atcerēties par veselīgu dzīves veidu. Elīna Aleksējeva: “Pamatu pamatā mūsu imūnā sistēma balstās uz veselīgu ēdienu un āra pastaigām. Fiziskās aktivitātes. Ja nav pietiekami saules, tad D vitamīns. 

Mediķi uzsver, ka nav tādau brīnumtabletīšu, kuras lietojot būtu iespējams atgūt veselību un sevi pasargāt no apkārtējā vidē esošajiem vīrusiem. Būtiski pareizi ēst, izgulēties un atrasties svaigā gaisā.