Aicina pārdēvēt Maskavas un Orehovozujevas ielas Madonā

Madonā ir gan Maskavas, gan Orehovozujevas iela. Par to neizpratnē ir kāds madonietis, aicinot minētās ielas pārdēvēt Madonas sadraudzības pilsētas Vaijes Vācijā un komponista Mārtiņa Brauna vārdā. 

Kā skaidro Madonas pašvaldībā, jautājums par ielu pārdēvēšanu ir aktualizēts jau laiku iepriekš. Ar aicinājumu mainīt arī Martas Riekstas ielas nosaukumu pašvaldība sasaukusi iedzīvotāju sanāksmi. Atbalsts ielas nosaukuma maiņai gan netika gūts, līdz ar to, kā skaidro domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs, šobrīd ielu nosaukumu maiņas jautājums ir procesā. “Lielākā daļa bija pret, kas mazliet izbrīnīja, bet nu droši vien viņu vēsturiskā izjūta nevis par nosaukumu, bet par to, ka tā ir viņu iela, pierasta vide, pierasta vieta, pierasts nosaukums Bija šī nevienlīdzīgā attieksme no iedzīvotājiem. Sapratām, ka vairāk jākomunicē un jāizdomā stratēģija, kā šo komunikāciju veidot. Tas bija viens, un otrs – tiešām visu novadu kopumā izanalizēt, kuras būtu apdzīvotās vietas un ielas, par kurām jārunā. Jo arī šajā Madonas sanāksmes gadījumā bija: “Labi, jūs runājat par mūsu ielu, bet kā ar visām pārējām? Kā ar to ielu tajā pagastā, kā ar Oškalna ielu Ērglos?” Sapratām, ka tas jāskatās kopumā, kā viens lēmuma bloks. Tad katrā vietā jāizdiskutē, tad paliek deputātu balsojums.”

Kā uzsver Lungevičs, šis tomēr ir valsts politikas jautājums, kura risināšanai nepieciešams vienots koncepts. Pagājušā gadā novadā demontēti arī vairāki pieminekļi, vēl esot pāris vietas, par kurām diskutēs. Iespējams, arī tos demontēs, bet par visiem šiem jautājumiem valstī vajadzētu būt vienotam redzējumam. “Līdzīgi kā par pieminekļiem – bija metodika un norādes, kuri pieminekļi demontējami. Arī par ielu nosaukumiem būtu kādam konceptam jābūt, lai nav tā, ka vienā pašvaldībā, piemēram, Maskavas ielai maina nosaukumu, vienā – nemaina. Tas atkal rada tādu emociju vētru. Manuprāt, tie ir ļoti nopietni valsts jautājumi, kuriem jābūt vienotam redzējumam un vienotai politikai, kuru pašvaldības pēc tam var ieviest. Ja tāds būtu, mēs to noteikti izdarītu.”

Jāpiebilst, ka saistībā par ielu nosaukumu maiņu aktuāls ir arī jautājums, kā vienoties par jaunajiem nosaukumiem, jo arī šeit iedzīvotāju domas dalās.