Aicina rakstīt literāros darbus tāmnieku dialektā

Latviešu literārās valodas izruna esot meklējama Jelgavas apvidū, bet Latgalē, Vidzemē un Kurzemē var sastapt vairākus simtus dažādu latviešu valodas izlokšņu. Lai saglabātu tāmnieku dialektu, Ventspils muzejs rīko literāro darbu konkursu, aicinot rakstīt dzeju un prozu ventiņvalodā. Šī gada konkursa uzvarētājs gan nav dzimis Ziemeļkurzemē, bet dialektu apzināti lieto ikdienā. 

Ventiņ vālod jeb ventiņmēl ir viens no trim dialektiem, kas saglabājies Latvijā. Valodnieki to klasificē kā lībisko jeb tāmnieku dialektu, kurā taupīgi lieto locījumus un norauj galotnes. Tas sastopams Kurzemes ziemeļos līdz pat Talsiem un Kandavai.

Lai nezaudētu šo latviešu valodas dialektu, reizi divos gados Ventspils muzejs aicina rakstīt ventiņmēlē. Konkursam ar nosaukumu “Pe mums ventiņes” var tikt iesniegti darbi prozā, dzejā vai jebkurā citā formā, kas krietni sarežģī darbu žūrijai.. “Valodniece arī teica, ka nebija nevienā vārdnīcā, un, konsultējoties ar citiem valodniekiem, atradusi nozīmi vardam “pisāriņš”. Tas nav tas, ko jūs domājat. Tas ir vienkārši ods,” saka Andra Konste, literatūrvēsturniece.

Kā skaidro Ventspils muzejā, kopš 2004. gada šim konkursam darbus visbiežāk iesnieguši vecāka gadagājuma cilvēki, kuri dzirdējuši šo valodu bērnībā, bet šogad desmit autoru vidū arī jaunāki. “Man vienmēr ir paticis, kad esmu ventiņus satikusi, ka viņi kaut ko norauj. Kad es mācījos augstskolā, tad es visur pie aizstāvēšanām lietoju ventiņvalodu, lai redz, ka es no turienes,” saka Tabita Saulīte, ventspilniece. 

Latvijā fiksetas 500 valodas izloksnes un tādas ir arī tāmnieku dialektā. Arī konkursam iesūtītajos darbos ieskanas Popes, Ances, Zlēku, Talsu puses izloksnes.

Šogad Ventspils muzeja žūrija par veiksmīgāko literāro darbu tamnieku dialektā atzina Ulda Saulīša peršas. Tā viņš pats dēvē dzejoļus, ko raksta. Uldis nav dzimis ventiņpusē, dialektu viņš ir dzirdējis no vecmāmiņas “Kad es atnācu uz Ventspili, es no 2000. gada Ventspilī ir, strādāju vienā galdniecībā. Un šefs teica: “Uldi, es nevaru tevi laist par projektu menedžeri, jo tur tikšanās ar klientiem, bet tu mauc tā kā mana ome!”,” saka Uldis Saulītis, konkursa uzvarētājs.

Ventspils muzejs ir atbalstījis arī filologa Ulda Grīnberga ventiņvalodas gramatikas rokasgrāmatas izdošanu, kas varētu būt noderīga ikvienam, kas vēlas iepazīt Ziemeļkurzemes dzirkštošo dialektu.#SIF_NVZ2022