Aicina sagatavoties plūdu riskam applūstošajās teritorijās

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) tuvākajās dienās prognozē ūdens līmeņa celšanos Latvijas upēs un atbildīgie dienesti aicina iedzīvotājus, kuri dzīvo plūdu draudu teritorijās, laikus sagatavoties. Turklāt, ņemot vērā, ka priekšā gadumijas svētki, dodoties prom no dzīvesvietas uz ilgāku laiku, dienesti aicina atslēgt elektrību un padomāt par saviem četrkājanajiem draugiem. 

Ogres pilsētā tā ir vieta, kura plūdu gadījumā teritorija applūst vispirms. Kā ziņo atbildīgie dienesti, ūdens līmenis Ogres upē ir stabils. Šajā vietā izvietotas arī tā saucamās mērījuma sistēmas, kas atbildīgajiem dienestiem ziņo, ja ūdens līmenis Ogres upē ceļas. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvis Artūrs Umulis saka: “Ja līmenis paaugstinās, atbildīgie dienesti un pašvaldība saņem īsziņas un e-pastus, ka sāk rasties situācija, un tad pašvaldības policija apseko vietu, vai ir nepieciešama palīdzība.” 

Artūrs Umulis gan norāda, ka prognozēt situāciju turpmākajām dienām neesot iespējams, jo pēc pieredzes tā varot mainīties pat dienas laikā. Lai arī pirms pāris gadiem tieši janvāra sākumā ogrēnieši piedzīvoja plūdus, šobrīd draudi Ogres upes krastos dzīvojošajiem neesot. Artūrs Umulis: “Pagaidām viss izskatās mierīgi, jo arī ledus sega un biezums nav liels, sniegs maz, pagaidām draudi nepāstav.”

Ņemot vērā prognozes par atkusni, Ogres novada pašvaldības policija jau nedēļas sākumā apzinājusi Ogres upes krastos dzīvojošos, izdalot arī informatīvas lapas ar informāciju, kur vērsties plūdu draudu gadījumā. “Cilvēki izprot, saprot, ka tas ir gaidīšanas režīms. Mēs katrā ziņā esam informējuši, ka jebkurā mirklī, ja parādīsies informācija, ka veidojas plūdi, viņiem ziņosim,” saka Ogres novada Pašvaldības policijas priekšnieks Reinis Ikaunieks.

Arī VUGD uzsver – iedzīvotājiem, kuri dzīvo applūstošajās teritorijās, ir jābūt gataviem dažādiem scenārijiem un jāveic sagatavošanās darbi. Artūrs Umulis: “Sagatavot savas mantas, uzlādēt mobilos, dokumentus turēt pie sevis. Pārvietot mantas uz augšējiem stāviem, bēniņiem. Preventīvi sagatavoties.”

Tāpat dienesti aicina iedzīvotājus, kuri plāno doties garākās gadumijas brīvdienās, vispirms parūpēties par drošību dzīvesvietā. Artūrs Umulis: “Var atslēgt elektroenerģiju, pārvietot priekšmetus uz augšējiem stāviem. Noteikti neaizmirst par mājdzīvniekiem, neturēt piesietus, atcerēties, ka par viņiem nevarēs parūpēties, ja nebūsiet paši uz vietas.”

Kā ReTV norāda LVĢMC, šobrīd Latvijas teritotrijā Kurzemes puse atsevišķās upēs ūdens līmenis paaugstinās, kā arī ir applūdušas palienas, tomēr tas neradot draudus. Savukārt, tuvākajās dienās prognozēs liecna, ka būs nokrišņi un gaisa temperatūra ievērojami paaugstināsies. LVĢMC hidrologs Līga Klints: “Daudzviet upju posmos centrālajā un austrumu daļā varētu sākt iet ledus. Līdz ar to ūdens līmenis varētu krasi paaugstināties. Tās vietas varētu būt Gaujas lejtece, Ogres posms, Lielupes augštecē varētu būt ledus iešana. Šobrīd izskatās, ka jaunā gada sākumā, pirmajā pusē varētu būt spēkā hidroloģiskie brīdinājumi par augstu ūdens līmeni.”

Atbildīgie dienesti arī aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un nekāpt uz ledus, sekot līdz laikaptāļu prognozēm un informācijai medijos.