Aicina samazināt studiju maksu

Lai taupītu energoresursus un samazinātu, piemēram, apkures rēķinus, dažas augstākās izglītības iestādes varētu mācības organizēt attālināti. Studenti un viņu interešu aizstāvji uzskata, ka tādā gadījumā būtu jāsamazina mācību maksa. Ko par šādu priekšlikumu saka augstākās izglītības iestādēs?

Platformā “ManaBalss.lv” rosina parakstīties par maksas samazināšanu līdz 50%, ja studenti mācās attālināti. Iniciatīvas autori norāda, ka šādi pasliktinās studiju kvalitāte, tādēļ nebūtu godīgi maksāt pilnu cenu. Plašāku komentāru šīs dienas laikā gan viņiem nebija iespēja sniegt, bet šo priekšlikumu vērtē arī citās augstākās izglītības iestādēs. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studiju prorektore, profesore Tatjana Koķe saka: “ Studiju programmas īsteno atbilstīgi noteiktajiem valstī augstākās izglītības, akadēmiskās, profesionālās izglītības standartiem. Ir kontaktstundu skaits, kas ir nemainīgs – vai tas ir attālināti, vai tas ir klātienē. Ja kontaktstundu skaits ir tas pats, tas darba apjoms nemainās – vai mēs viena otrai blakus sēžam, vai skatāmies viena otrai ekrānā.”

RSU, vērtējot iespējas ietaupīt energoresursu sadārdzības laikā, neesot pieņemts lēmums par apmācību organizēšanu tiešsaistē. Tatjana Koķe: “Mums RSU pastāv jau no kovida pirmsākumiem pieņemts lēmums, ka sociālajās zinātnēs pieļaujams 50% attālināti, 50% klātienē. Veselības aprūpē, medicīnā 20% attālināti, 80% klātienē.”

Līdzīga nostāja ir arī Vidzemes Augstskolai. Tur lemts, ka līdzekļus ietaupīs, pārplānojot telpu izmantošanu, proti, mācības organizē lielākoties tikai vienā ēkā. Vidzemes Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone: “Plānojam, ka nebūs nepieciešamība pāriet uz vairāk nodarbībām, pārcelt darbu tiešsaistē. Par iniciatīvu kā tādu – to, kas ir iesniegta “ManaBalss” platformā, es teiktu, ka būtu ļoti uzmanīgiem ar tik radikāliem pieprasījumiem. Skaidrs, ka augstskolām, lai nodrošinātu tiešsaisti, arī ir zināmi izdevumi.”

Jau kovida ierobežojumu laikā secināts, ka tiešsaiste neatslogo budžetu, jo rodas izmaksas tehnisku jautājumu risināšanā un atbalsta nodrošināšanā docētājiem. Līdzīgi argumentē arī Liepājas Universitātē. “Mēs neesam plānojuši pāriet uz attālinātām studijām, pašlaik, skatoties esošos izdevumus un skatoties prognozes, esam cerīgi. Ja runājam par attālināto studiju procesu, iespējams, ka studējošajiem var šķist, ka tas ir kaut kā lētāk realizējams. Attālinātais mācību process pat prasa būtiskus ieguldījumus. Arī pats pasniedzēju vai mācītspēka darbs nav daudz vieglāks, strādājot attālināti,” atzīst Liepājas Universitātes attīstības direktors Uldis Zupa.

Savukārt Rīgas Tehniskā universitāte un Latvijas Lauksaimniecības universitāte sarunā norādīja, ka šīs iniciatīvas aicinājums viņus šoreiz neskar. Daugavpils Univeristātē vēl tikai spriežot. Iniciatīvas autori aicinājuši parakstīties arī par kopmītņu izmaksu samazināšanu, kā arī atbalstu tehniskās infrastruktūras nodrošinājumā un dažādu programmu brīvu piekļuvi attālinātajās mācībās. 



Foto: Freepik