Aicina vērot putnus

Šodien uzsākta trīs dienu akcija “Ziņo par putniem dārzā 2024”, kuras laikā iedzīvotāji aicināt vērot savā apkaimē esošos putnus un ziņot par to daudzveidību. Tas gan nav jādara visas dienas garumā, bet tikai vienu stundu. Putnus var vērot pagalmā, dārzā vai citviet, bet vislabāk putnu barotavu tuvumā. Kā norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrībā, iesniegtie dati būs vērtīga informācija par putnu populācijas svārstībām un ir nozīmīgi, lai ornitologi un citi dabas pētnieki veiktu tālākus pētījumus. Šogad putnu vērošanas akcijai un iedzīvotāju sniegtajiem datiem ir īpaša nozīme.  

Latvijas Ornitoloģijas biedrības Cēsu grupas pārstāvis Sandis Laime: “Šie dati tālāk tiek izmantoti arī ziemojošo putnu atlanta izstrādei. Sešu gadu laikā ir vākti dati, kādas putnu sugas un kurās Latvijas vietās ziemā ir sastopamas visā Latvijas teritorijā. Visa Latvija ir sadalīta 5x5 kilometru kvadrātos. Katrai sugai pēc šo datu ieziņošanas parādās, kurās Latvijas vietās konkrētās putnu sugas ziemo un ir sastopamas. Vēl šogad šai akcijai tiešām ir dubultā vērtība, jo ir iespējams ziņot par tādām sugām, kas atlantā līdz šim nav parādījušās konkrētajā kvadrantā.”

Latvijas Ornitoloģijas biedrība informē, putnu vērošanai nozīmīgi ir atrast vietu, kas ir labi pārskatāma. Visbiežāk putni sastopami rīta pusē. Ziemojošo putnu skaitīšanas akcija norisināsies līdz 28. janvārim. Par novērotajiem putniem iespējams ziņot portālā “Dabasdati.lv”.Foto: Freepik; ilustratīvs