Aija Strautmane: mode un etiķete bieži vien nesader kopā

Trešdien, 7.jūnijā, raidījumā “Personības kods” viesojas etiķetes konsultante, pasniedzēja, bijusī diplomāte Aija Strautmane, pazīstama ar saviem visai asajiem komentāriem medijos par politiķu un citu sabiedrībā zināmu cilvēku ģērbšanās stilu. Pati gan saka, ka žurnālisti mēdz teikto dramatizēt. Šogad Aija Strautmane atzīmē savu septiņdesmitgadi, šim notikumam par godu viesojas Latvijas novados ar bezmaksas lekcijām.

Aija raidījumā atklāj, kāpēc šoreiz atzīmē ne tikai savu dzimšanas dienu, bet visu šo gadu. Un kas ir tas, par ko viņa pati saka – dāvana Latvijai.

“Domāju, ja man tie augstākie spēki ļāvuši tā labi un ilgi padzīvot, tad man ir kaut kas jādāvina pretī cilvēkiem. Tā kā esmu etiķetes speciāliste, tad zinu, cik liela interese ir par šo tēmu, diemžēl daudzi nevar atļauties samaksāt par meistarklasēm. Tāpēc es bez maksas dāvinu savas meistarklases visiem Latvijas cilvēkiem visos reģionos. Katrā pa vienai meistarklasei četru stundu garumā. Un man jāsaka milzīgi liels paldies tiem cilvēkiem, kas to uz vietas organizē. Divas nodarbības jau bijušas un atsaucība ļoti liela, zāles bija pilnas. Mani īpaši priecē, ka nāk daudz jauniešu. Mums jau tā nostāja reizēm tāda – nu, ko tad tie jaunie – viņi tik tais hūdijos staigā un knaiba telefonus. Es arī ikdienā strādāju ar jauniešiem un zinu, ka viņiem interesē visas šīs lietas, kuras, protams, vajadzētu mācīt jau līdz desmit gadu vecumam. Ģimenē, bērnudārzā un skolā.”

Eksperte atklāj, ka labas manieres mācījusi arī saviem četriem mazbērniem.

Vai etiķetes un manieru likumi laikam ejot mainās? Aija Strautmane atteic, ka jā, ir kaut kādas lietas, kas mainās, tāpat kā viss šajā dzīvē. Bet neder attieksme “viss mainās un tāpēc tagad neko nevajag.”

“Kas tad tas tāds ir? Pasaule tomēr eksistē ar kaut kādu rāmi. To neviens nav atcēlis. Man īstenībā ir ļoti žēl, ka mums Latvijā cilvēki ir ļoti izlaisti. Visos līmeņos, visos jautājumos un par visām tēmām. Tai skaitā arī attiecībā par manierēm.”

Aija arī uzsver, ka nekad nevajag jaukt divas lietas – modi un etiķeti, jo tās bieži vien neiet kopā. Viņai nereti zvanot modes mākslinieki, kam uzticēts darināt tērpus augstām amatpersonām, un lūdzot konsultāciju, vai iecerētais atbilst lietišķās etiķetes prasībām. Bet tērpu valkātājiem vienmēr jāvērtē situācija, kurā viņi atrodas un arī pašiem jāsaprot, kāds apģērbs, kādas manieres katrai piemērots. Cilvēks jau drīkst darīt daudz ko, tikai jāprot atbildēt uz trim jautājumiem. Kā? Kāpēc? Kur mēs to darām? Etiķete ir vajadzīga arī tāpēc, lai mēs nenodarītu viens otram pāri, raidījumā saka Aija Strautmane.

Tomēr šī saruna nav tikai par etiķetes smalkumiem, bet arī par dažādiem notikumiem Aijas Strautmanes dzīvē, kā arī to, kāpēc viņai tik ļoti patīk svinēt dzīvi.


Foto: Aijas Strautmanes personīgais arhīvs