Aizbēguši audzēkņi, nav darbinieku, agresija. Naukšēnu skolā nopietnas problēmas

Pēc pagājušajā rudenī piedzīvotā skandāla par audzēkņu sodīšanas metodēm sociālās korekcijas izglītības iestādē “Naukšēni” jaunā vadība ar lielām pūlēm organizē darbu saskaņā ar jauniem noteikumiem. Par spīti skaļiem paziņojumiem šī gada sākumā, Izglītības un zinātnes ministrijai nav skaidras vīzijas par šīs pāraudzināšanas iestādes nākotni. 

Sociālās korekcijas izglītības iestādes “Naukšēni” teritorijā valda pilnīgs miers, varētu pat teikt – idille. Nekas neliecina par to, ka skola lūgusi policijas atbalstu. Naukšēnu iedzīvotāji novērojuši – kopš medijos plaši atspoguļotā skandāla Latvijā vienīgajā pāraudzināšanas un izglītības iestādē, kam sekoja skolas direktora un vairāku darbinieku atstādināšana, kārtības sargātāji tagad šajā vietā manāmi biežāk. “Naukšēnos biežāk ir manāma policija. Man šķiet, ka tas viss bija pārspīlēts - sižets, kā pret viņiem [audzēkņiem] izturas. Manuprāt, tagad audzēkņiem vēl lielāka vaļa ir, jo ir tā sajūta, ka neviens neko viņiem nevar izdarīt,” saka Mārtiņš, Naukšēnu iedzīvotājs.

Sociālās korekcijas izglītības iestādes vadītāja ReTV apliecina, ka patiešām lūgts Valsts policijas atbalsts: kaut gan karceris, kurā nepakļāvīgākie audzēkņi agrāk tika turēti diennaktīm, tagad esot aizslēgts un atslēga izmesta, ne visi spējot pieņemt jauno “pamudinājumu sistēmu” un reaģējot agresīvi. SKII “Naukšēni” direktora p. i. Urzula Kronberga: “Vairāk mēs bojājam valsts īpašumu: durvis, sienas. Gribam paplašināt robežas ārpus iestādes teritorijas, tāpēc arī saucam palīgā policijas darbiniekus.”

Tās nav vienīgās grūtības – no kopumā 16 iestādes audzēkņiem četri ir aizbēguši; iestādē joprojām trūkst veselas virknes darbinieku, jo īpaši speciālistu, kas nodarbotos ar bērnu korekciju un atkarības problēmām. Vērojama arī liela kadru mainība – kopš šī gada sākuma vairāki jaunie darbinieki nav izturējuši pārbaudes laiku, bet citi aizgājuši paši. Uz jautājumu, vai šādos apstākļos skola varēs uzsākt nākamo mācību gadu, Urzula Kronberga atbild šādi: “Ja jūs man jautātu divas nedēļas atpakaļ, es teiktu, ka nē, bet šodien jums pasaku – jā, mēs uzsāksim jauno mācību gadu. Ir mainījies komandas sastāvs, ja tā var teikt. Esmu lūgusi visiem, kas kādreiz ir strādājuši kā skolotāji, piepalīdzējuši internātā, būt šobrīd ar mums, stiprināt internāta dzīvi. Esmu guvusi atbalstu no kolektīva, un mēs tiešām uzsāksim jauno mācību gadu.”

Izglītības un zinātnes ministrijā, kuras pārziņā ir Naukšēnu pāraudzināšanas skola, ReTV atzīst, ka sociālās korekcijas iestādes darbības uzlabošana izrādījies ļoti sarežģīts starpnozaru uzdevums, kura risināšanā atklājoties arvien jaunas problēmas. “Tās ir sekas tam, ka mēs kā sabiedrība neesam rūpējušies par sociālās korekcijas jomu. Mums vienmēr ir bijuši vajadzīgi Naukšēni, lai problēmbērnu “nogrūstu”,” uzsver Jānis Ozols, Izglītības un zinātnes ministres padomnieks. 

Pašlaik ministrijai nav skaidru atbilžu par iestādes nākotni; šādas koncepcijas izstrāde esot vismaz “divu gadu jautājums”. Vienīgais, kas zināms tagad, - ka skola pabeigs šo mācību gadu.