Aizdegusies pirts, dīvāns un egle, pirotehnikas radītas traumas un citi negadījumi. Kā gadu mija pagāja operatīvajiem dienestiem

Jaunā gada sagaidīšana saistās ne tikai ar prieku un patīkamiem notikumiem, bet dažkārt arī ar traumām un nelaimēm. Kā ierasts, arī gadumijā operatīvo dienestu ārkārtas tālruņi saņem izsaukumus uz nelaimes gadījumiem. 

Aizdegusies pirts, dzīvojamā māja, elektrības vadi kāpņutelpā, dīvāns un egle – tie ir vien daži no negadījumiem, uz kuriem aizvadītajā nedēļas nogalē steigušies ugunsdzēsēji un glābēji. Kopumā saņemti vairāk nekā 150 izsaukumi.    

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Ilze Dāme-Birziņa: “Svētku laiks ir darbīgāks, it īpaši pusnakts. Tik daudz izsaukumu uz degošiem atkritumiem kā ir pusnaktī, principā 31. datumā, sākot no pulksten 21.00 līdz pat teju rīta gaismai, bija ļoti daudz un bieži izsaukumi, kas ikdienā tā nav.”  

Vairāk nekā desmit gadījumi saistīti ar pirotehnikas kastu aizdegšanos. Šī gada pirmajā dienā fiksēts arī traģisks ugunsgrēks Valmieras novadā, kurā bojā gājuši divi cilvēki. Dienesta palīdzība bijusi nepieciešama arī kādā avārijā Rīgā. Ilze Dāme-Birziņa: “Bija avarējusi vieglā automašīna, un ugunsdzēsēji, glābēji, izmantojot hidrauliskos instrumentus, atbrīvoja divus cilvēkus no automašīnas, un vēl četri bija izkļuvuši saviem spēkiem.”

Valsts policijas pārstāvis Arturs Smilga: Burtiski gada izskaņā, dažas minūtes pirms Jaunā gada, Rīgā bija jaunieši, 19, 20 gadus veci, sasēdušies seši transportlīdzeklī, braukuši. Vadītājs netika galā ar transportlīdzekli, ietriecās stabā un apgāzās.”

Šī negadījuma vietā strādāja četras mediķu brigādes, kā arī viena ārstu speciālistu brigāde. Visi negadījumā iesaistītie nogādāti slimnīcā. Kopumā Neatliekamās medicīniskais palīdzības dienests (NMPD) šajās dienās saņēmis gandrīz 2000 zvanu, izpildīti nepilni 1000. “Lai arī izsaukumu skaits ir nedaudz mazāks kā pēdējās nedēļas laikā, arī zvanu skaits ir bijis nedaudz mazāks uz ārkārtas tālruni 113, tomēr joprojām mediķiem aizvadītajās brīvdienās, svētku dienās ir bijušas darba pilnas rokas,” saka NMPD pārstāve Ilze Bukša.

Izsaukumi pārsavarā bijuši ikdienai raksturīgi – dažādas traumas un saslimšanas. Ilze Bukša: “Saistībā tieši ar Vecgada pavadīšanas un Jaungada sagaidīšanas svētkiem varētu pieminēt tipiskas traumas, t.i., gadumijā divi jauni vīrieši, kuri, rīkojoties ar pirotehniku, guva nopietnas sejas traumas.”

Dienests novērojis, ka arī šajā gadumijā pastiprināti negadījumiem klātesoša ir arī alkohola lietošana. Stāstot par drošību satiksmē, tāds ir arī galvenais secinājums Valsts policijā (VP), kur šajās divās brīvdienās pieķerti 32 dzērājšoferi, lielākajā daļā gadījumu uzsākts arī kriminālprocess. “Tas nozīmē, ka transportlīdzekļa vadītājs ir sēdies pie stūres alkohola reibumā. Viņam nebija vadītāja tiesības, vai alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz pusotru promili. Ja skatāmies uz satiksmi, bija mazliet mierīgāk, salīdzinot ar iepriekšējo gadu,” uzsver VP pārstāvis Arturs Smilga.

Policija joprojām šo statistiku vērtē kā satraucošu. Nedēļas nogalē konfiscētas sešas automašīnas. Tā kā transportalīdzekļi piederējuši citām personām, papildus sodam dzērājšoferiem būs jāšķiras vēl no naudas summas transportlīdzekļa tirgus vērtībā. 


Foto: Freepik