Aizdomas par pārkāpumu Jēkabpils pilsētas svētkos

Likumsargu redzeslokā nonākusi viena no Jēkabpils pilsētas svētku aktivitātēm. Ir aizdomas, ka nav tikuši ievēroti Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumi. Kamēr organizatori uzsver, ka tas nav bijis kultūras pasākums, bet gan tikai gaismota pastaiga parkā, policijai un Kultūras ministrijai ir pamats uzskatīt pretēji.

 Iedzīvotāju masveida pulcēšanās Jēkabpils pilsētas Kena parkā bija vērojama vēl pirms gaismotās pastaigas sākuma. Arī pulksten desmitos vakarā, kad parku izgaismoja pirmie lāzerstari, cilvēku drūzmēšanās neradīja sajūtu par pastaigu. Parks bija atvērts ikvienam, bez ierobežojumiem, arī cilvēku plūsma netika kontrolēta. Aizdomas par iespējamiem pārkāpumiem radās arī policijai, kas īsi pēc sākuma apturēja norisi. Tomēr cilvēki turpināja gaidīt, jo vēlējās redzēt gaismas šovu. “Nav gan forši, mēs speciāli braucām, jo sevišķi bērniem guļamais laiks. Vismaz ģimenes, kas ar bērniem cenšas ierasties tieši uz atklāšanu,” saka Anita, gaismotās pastaigas apmeklētāja.

Aptuveni pusstundu vēlāk gaismas šovs tika atsākts, lai gan joprojām starp apmeklētājiem nebija divu metru distances, arī apmeklētāju skaits netika ierobežots. Aktivitāti organizēja Jēkabpils Kultūras pārvalde, kurā uzsver – atsākt šovu atļāvuši likumsargi. “Policija arī atļāva. Tas nebūtu normāli, ja neatsāktu. Tad cilvēki stāvētu un gaidītu vēl ilgāk. Manuprāt, lai nebūtu drūzmas, tāpat kā Zasas parkā, kur arī izgaismoja, cilvēki gāja, noskatījās un iet tālāk. Tāpat arī šeit būtu bijis. Kad bija pauze, cilvēki stāvēja un gaidīja. Sākumā bija šī drūzma, bet pēc tam jau nebija,” pauž Aigars Godiņš, Jēkabpils Kultūras pārvaldes pārstāvis.

Šobrīd valstī spēkā esošie noteikumi paredz tikai trīs veidu kultūras pasākumus. Visos veidos ieeja paredzēta, uzrādot Covid-19 sertifikātu, izņemot bērnus līdz 12 gadu vecumam. Jēkabpils Kultūras pārvaldē pauž pārliecību, ka viss ticis ievērots, jo parkā notiekošais neesot bijis kultūras pasākums, bet gan gaismota pastaiga pilsētvidē. Turpretī Kultūras ministrijā to apšauba, jo informācijā par pasākumu bija norādīts konkrēts laiks, vieta un datums. “Ja tas gaismas šovs tiktu rīkots katru vakaru, tad to varētu uzskatīt par ikdienas darbību, ko veic šis parks. Tad arī apmeklētāji dotos katru vakaru apmeklēt un skatīties šo gaismas šovu, nepulcētos vienuviet, vienkopus, vienā konkrētā vakarā. Ja tas ir vienreizējs pasākums vienā konkrētā datumā ar konkrētu laiku, tad tas ir publisks pasākums, kas īstenojams atbilstoši noteiktajiem drošības pasākumiem,” skaidro Lita Kokale, Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.

Valsts policijā uzsver, ka ir aizdomas par pārkāpumiem konkrētajā pasākumā, bet plašākus komentārus sola sniegt tikai pēc visu iesaistīto pušu iztaujāšanas un apstākļu noskaidrošanas.