Aizkraukles uzņēmēji ar cerībām raugās uz topošo poligonu

Tuvāko gadu laikā mežu masīvos Sēlijā tiks izveidots militārais poligons, kas aizņems vairāk nekā 25 tūkstošus hektāru lielu teritoriju Jēkabpils un Aizkraukles novadā. Uzņēmēji uz Aizsardzības ministrijas ieceri raugās pozitīvi. Pakalpojumu sniedzēji un tirgotāji pauž cerību, ka apdzīvotības palielināšanās ļaus paplašināt uzņēmējdarbību.

Aizkraukles ēdināšanas pakalpojumu uzņēmums SIA “Imiga” nodrošina gan divu kafejnīcu darbību, gan izbraukuma ēdināšanu. Zalves militārā poligona dēļ domā par darbības paplašināšanu. “Mēs esam ēdinājuši arī armiju. Iespējams, ja mums nāks šāds piedāvājums, mēs to darīsim, jo saprotam, ka tas ir cilvēku pieplūdums, jebkuram cilvēkam ir nepieciešami jebkuri pakalpojumi - vai tā ir ēdināšana, vai tā ir jebkura cita sadzīvē nepieciešamā lieta,” saka Ingūna Grandāne, SIA “Imiga” valdes priekšsēdētāja.

Aizkraukles novada pašvaldībā skaidro, ka arī citi uzņēmēji ar cerībām raugās uz topošo Zalves poligonu, jo tas būs stimuls gan biznesa attīstībai, gan autoceļu atjaunošanai. Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums: “Uzlabosies esošie ceļi, gan jau tiks piebūvēti vēl arī pievedceļi, būs lielāka iedzīvotāju masa, kas šeit uzturēsies, līdz ar to arī pieprasījums apkalpojošā sfērā. Esam dzirdējuši par iespējamo tilta būvniecību no Klīdziņas uz Jaunjelgavu, kas arī mūsu novada kopējai attīstībai, kreisā krasta savienošanai ar labo krastu, jo mēs esam ar Daugavu sadalīti un pa vidu ir tikai HES tunelis.”

Uz attīstību cer ne tikai poligona tuvumā esošās pilsētas - Aizkraukle un Jēkabpils -, bet arī mazie ciemati. Sunākstē šobrīd nav neviena veikala, vienīgā tirdzniecības vieta nesen slēgta, līdz tuvākajam veikalam nākas mērot 16 kilometrus. Mazo lauku veikalu pārstāvji gan uzsver, ka šī brīža ekonomiskās situācijas dēļ vairāk jādomā, kā saglabāt esošos veikalus, tādēļ par iespējamo jaunu veikalu atvēršanu poligona tuvumā pagaidām ietur nogaidošu pozīciju. “Daudzi no mūsu ciemu veikaliņiem dažreiz pilda sociālu funkciju, never ciet, lai iedzīvotājiem būtu, kur nopirkt to pārtiku, bet, pieaugot pirktspējīgiem iedzīvotājiem, saprotams, ka varētu vērties gan viens veikals, gan divi. Mēs spēsim ātri reaģēt. Ja ir pircējs, veikalnieks uzreiz būs turpat klāt,” uzsver Juris Lamberts, SIA “Latvijas neatkarīgo tirgotāju kooperācija” attīstības direktors.

Daudzevā, Sunākstē un daudzos citos mazajos ciematos šobrīd nav neviena bankomāta. Zalves poligona teritorijai tuvākie bankomāti ir Viesītē, Aizkrauklē, Salā un Jēkabpilī, savukārt Lonē ir iespēja izņemt skaidru naudu vietējā veikalā. “Iespējas tikt pie skaidras naudas Zalves apkārtnē padsmit kilometru rādiusā ir diezgan labas, tāpēc arī šobrīd neredzam nepieciešamību pēc papildu bankomātu uzstādīšanas blakus Zalves poligonam,” atzīst Vadims Frolovs, “Swedbank” Klientu servisa pārvaldes vadītājs.

Arī citu banku pārstāvji pagaidām nav plānojuši paplašināt bankomātu klāstu poligona tuvumā, bet ir gatavi reaģēt, ja cilvēku plūsma kādā no ciematiem būs pietiekami liela un radīsies nepieciešamība pēc bankomāta. Gan uzņēmēji, gan iestādes uzsver, ka, palielinoties rosībai Zalves poligona apkārtnē, pieaugs arī pieejamo pakalpojumu klāsts, bet pagaidām par konkrētām uzņēmējdarbības attīstības iecerēm vēl pāragri runāt.#SIF_NVZ2022

Foto: Armīns Janiks (Aizsardzības ministrija)