Aizputē notiek Livonijas ordeņa pils mūru konservācija

Kopš jūlija sākuma Aizputes Livonijas Ordeņa pilsdrupas ir slēgtas apmeklētājiem, jo šeit norisinās līdz šim vērienīgākie pils mūru konservācijas pirmās kārtas darbi. Neraugoties uz dažādiem sarežģījumiem, kā arī uz ilgstošajām lietavām, būvnieki līdz oktobra nogalei cer pabeigt plānotos darbus, kas paglābtu no sabrukšanas vēsturiskos 13.gadsimta mūrus.

Neraugoties uz biežajām un intensīvajām lietus gāzēm pēdējo nedēļu laikā, darbs pie Aizputes pils mūru konservācijas nebūt nav apstājies. Lietū gan nevarot strādāt ar kaļķa javu, lai restaurētu pašus mūrus, taču tas netraucējot atjaunot logu ailes un aizmūrēt tās ar gāzbetona blokiem. Kopumā šādi tiks aizdarīti 56 logi.

Andrejs Gūtmanis, SIA “AD Būve” valdes loceklis: "Tur, kur ir ailes, ir jāaizmūrē, bet kur nav reāli aizmūrēt ar gāzbetona blokiem, tad tur vispirms mēs samūrējam augšas vai apakšas malas, lai nekrīt ārā, lai vispār ir saturs un jēga no tā."

Kaspars Dzenis, Aizputes novada Būvvaldes vadītājs: "Konservācijas mērķis - noturēt to, kas ir. Tāpēc ir izvēlēti gāzbetona bloki, kas viegli demontējami, ja mēs gribēsim restaurēt šo te mūri vai logus ielikt, tas būs viegli izņemams ārā."

Divu mēnešu laikā, kopš būvdarbu uzsākšanas, nostiprināti pagraba velvju stabi, nojaukts arī padomju laikā no silikātķieģeļiem būvētais skurstenis. Negaidīts pārsteigums bijis apjomīgais būvgružu daudzums pagrabā, kas bijis trīs reizes vairāk nekā plānots. Tie te krājušies pēdējos 40 gadus, kopš pils korpusu izpostījis ugunsgrēks. Līdz šim gan nekas vērtīgs gružos neesot atrasts, vienīgi ķieģeļi un akmeņi, kas tiek izmantoti mūru konservācijā.

Plānots, ka pils mūru konservācijas pirmā kārta noslēgsies oktobra nogalē. Līdz tam būvniekiem jāpabeidz ne tikai brūkošo mūru stiprināšana, bet arī to savilkšana, kas precizitātes ziņā varētu būt varētu sarežģītākais process. "Mūros izurbti 48 caurumi. Mūra biezums pagrabā ir vairāk nekā 1,70 metri. Cauri liksim vītņu stieni un ar metāla dzelžiem šo visu vilksim kopā," precizē Andrejs Gūtmanis.

Aizputes Livonijas Ordeņpils mūru konservācijas pirmās kārtas izmaksas ir vairāk nekā 70 tūkstoši eiro, no tiem 20 tūkstoši ir valsts finansējums. Plānots, ka nākamgad darbi turpināsies un otrajā kārtā senie pils mūri tiks arī pie jumta.