Aizputē “Pasaules mazākā izstāžu zāle”

Linmeijera koka nams Aizputē pamazām atgūst savu agrāko greznumu, lai te atkal būtu vieta, kur pulcējas cilvēki. Tomēr atjaunošanas process ir laikietilpīgs, tādēļ domāts, kā ātrāk šo kultūrvietu iedzīvināt. Un te tapusi tik maza izstāžu zāle, ka tās izveidotāji to nosaukuši par pasaulē mazāko. Turklāt to piedzīvot iespējams jebkurā diennakts laikā. Kā? 

“Linmeijera pasaules mazākā izstāžu zāle” – šāds uzraksts ir Aizputē pie bijušā traktiera. Ticiet vai nē, nekur tālāk arī nav jāiet, atliek vien ielūkoties atslēgas caurumā. Tur ieraugāms mākslinieces Agneses Rudzītes darbs “Kubkultūra”, kas ir pirmais šajā vietā. Izstāžu zāle ir 10x10 centimetru liels stikla kubs un askētisks apgaismojums. Jāteic gan, ka šis darbs te būs vēl neilgi, jo mākslinieces Gerdas Šmites rokām jau top nākamais. “Mazākā izstāžu zāle arī man ir pilnīgi neierasts formāts, kurā mēģināju apvienot savas iepriekšējās idejas un izmēģināt ko pilnīgi jaunu, eksperimentālu. Es to ieraudzīju kā stikla siltumnīcu. Gribēju tādu arī izmantot – ar caurspīdīgumu, netveramību, ar to, ka tā telpa it kā ir, bet tomēr nav,” saka māksliniece Gerda Šmite.

Tā kā šobrīd ir Adventa laiks, māksliniece savu darbu sasaistījusi ar vēsturisko Ziemassvētku stāstu, arī cilvēku vēlmi dāvināt pašu vērtīgāko, kas savulaik vests arī no eksotiskām zemēm. 

Šai vietā vienstāva nams atradies jau 18. gadsimtā, bet pašreizējo izskatu tas ieguva pēc pārbūves 1928. gadā. Īpašnieks Mārtiņš Linmeijers viesnīcas vajadzībām ēkai piebūvējis otro stāvu, pirmajā izvietojot traktieri. Saglabājušās ziņas, ka te savulaik nakšņojis arī dzejnieks un politiķis Rainis. Viļa Brūvera ģimene šo ēku iegādājusies pirms septiņiem gadiem. Viņš neslēpj, ka tas bijis impulsa pirkums, bijusi vēlme šo Aizputes vēsturiskajai apbūvei mazliet neraksturīgo, bet skaisto namu paglābt no bojā ejas. Ēka pamazām tiek atjaunota, veidojot par jaunu vietu kultūrai. “Ir ļoti svarīgi arī tā pamata infrastruktūra, lai cilvēkiem būtu ērti. Paralēli tam mēs, protams, kamēr ir tādā procesā, domājam par dažādām saturiskajām lietām. Piemēram, “Pasaules mazākā izstāžu zāle” ir viens no pirmajiem nozīmīgiem saturiskiem projektiem, ko varam arī cilvēkiem piedāvāt – ne tikai tiem, kas šeit ienāk, bet arī tiem, kuri šeit iet vai brauc garām, kas arī ir svarīgi,” saka biedrības “Linmeijers” pārstāvis Vilis Brūveris.

Zāles koncepcijas un idejas autors ir arhitekts Ivars Šmits. Šobrīd izstāžu plāns ir zināms līdz gada beigām. Gerdas Šmites darbu nomainīs divu mākslinieku kopdarbs. Vilis Brūveris atzīst, ka šāda formāta izstāžu zāle ir radījusi interesi māksliniekos un tiek veidots plāns arī nākamajam gadam, lai jaunus darbus varētu baudīt ik mēnesi.


#SIF_NVZ2022