Aizsalušās ūdenstilpes steidz izmantot zemledus makšķernieki

Micānu ezers Rēzeknes novadā ir viens no iecienītākajiem vietējo makšķernieku vidū. Ezerā ir izveidojusies ledus kārta, lai arī šomēnes gaisa temperatūra Latgalē nenoslīdēja zemāk par mīnus 10 grādiem. To steidz izmantot zemledus copes cienītāji. Makšķernieki gan uzsver, ka ledus ir 10 centimetru biezs, tādēļ uz tā kāpt esot droši.

Zemledus makšķernieki pauž, ka nepieciešams zināt, kur drīkst un kur nedrīkst kāpt, taču nevajag būt pārgalvīgiem – iet uz ezera vidu, kur ledus tieši būs plānāks. Nevajag riskēt – jāiet tad, kad ir pārliecība par drošumu (izurbjot caurumu un redzot ledus biezumu).

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) decembra statistika par noslīkušajiem Latvijas ūdeņos ir bēdīga – kopumā 11 bojāgājušie. Latgalē noslīka trīs cilvēki un divus izdevās glābt. Jāpiebilst, šogad noslīkušo skaits ir divkāršojies.

Artūrs Puncuļs, VUGD Latgales reģiona brigādes Ludzas daļas Kārsavas posteņa komandieris, stāsta, ka noslīkušie lielākoties ir makšķernieki, zvejnieki, taču nedrīkst noliegt, ka ir jaunieši, kas mēģinājuši kāpt un pārvietoties pa ledu.

Paiet daudz laika, kamēr glābšanas dienests saņem informāciju par ledū ielūzušu cilvēku – viena no problēmām, ar ko sastopas glābēji. Ja cilvēks ievilkts zem ledus, meklēšanai jāpiesaista ūdenslīdēji, kas Latgales reģionā brigādē ir tikai Rēzeknes daļā.

Pamatojoties uz Zemes pārvaldības likumu, pašvaldībām ir tiesības noteikt aizliegumu atrasties uz to teritorijā esošo iekšzemes ūdeņu ledus. Administratīvo sodu likums nosaka naudas sodu līdz 100 eiro. Latgalē šāds aizliegums darbojas Daugavpils pilsētas pašvaldības teritorijas ūdenstilpēs. Lai arī tas stājies spēkā jau decembra vidū, pilsētas pašvaldības policija jau izteikusi 140 mutvārdu aizrādījumus.

Kamēr laika apstākļi ir nepastāvīgi un ir vērojamas temperatūras svārstības, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta speciālisti iesaka atturēties no došanās uz ledus.