Aizsardzības ministrija aicina vietējos uzņēmējus ražot armijas vajadzībām

Aizsardzības ministrija vēlas panākt, ka 30% tās pasūtījumu tiek saražoti Latvijā, tāpēc uzrunājusi daudzus vietējos uzņēmējus, apzinot viņu iespējas strādāt militārās industrijas jomā. Liepājā interesi sadarboties ar Aizsardzības ministriju izrādīja aptuveni 20 vietējie ražotāji, kas saskata jaunas peļņas iespējas.

Aizsardzības ministrija jau paudusi, ka šogad pastiprināti strādā, lai Latvijas armiju apgādātu ar tai nepieciešamām lietām. Lai viss nebūtu jāpērk no ārvalstīm, šobrīd tiek veikta vietējā tirgus izpēte – ko uzņēmēji ražo un kas no tā pielāgojams militāristu vajadzībām. “Esmu pasludinājis šo gadu par militārās industrijas gadu. Nozarei ir ļoti liela interese uzņēmumus iesaistīt šajā ražošanā. Tas var būt saistīts ar mašīnbūvi, kuģubūvi, dažādu detaļu būvi,” norāda Artis Pabriks, Latvijas aizsardzības ministrs.

 “Ir daudz uzņēmumu, kas var ražot militārām vajadzībām dažādas detaļas. Piemēram, mums ir divas kuģu remonta rūpnīcas. Ja Jūras spēkiem vajadzīgas dažāda veida laivas vai ātrlaivas no alumīnija vai plastmasas, tā ir Liepājas stiprā puse,” uzsver Uldis Sesks, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas valdes priekšsēdētājs.

Vietējie uzņēmēji domā, ka, lai iesaistītos militārajā industrijā, lieli ieguldījumi jaunu iekārtu iegādē vai jaunu speciālistu piesaiste nebūšot nepieciešama, jo ražošanai militārām vajadzībām veiksmīgi varēšot pielāgot jau esošos resursus. “Mēs varam nodrošināt visas iekārtas, kas nepieciešamas – gan mašīnapstrādi, gan metināšanu un visu pārējo. Ja būs sadarbība un noslēgsim kādus līgumus, protams, būs apgrozījuma palielinājums, peļņa, viss pārējais,” saka Mārtiņš Ūlands, SIA “Jensen Metal” lielo klientu apkalpošanas vadītājs.

SIA “Lauma Fabrics” direktors Edijs Egliņš: “Mēs ražojam pamatā sieviešu apakšveļu. Tai ir maza saistība ar militārām lietām, bet bijuši piemēri, kad pie mums vēršas militāri uzņēmēji, prasa gumijas ķiverēm, maskām. Arī ģeotekstila materiāls var tikt izmantots militārām vajadzībām.”

Šodien, 10. maijā, Liepājā notikušajās sarunās ar Aizsardzības ministriju piedalījās aptuveni 20 vietējie ražotāji, kas pārsvarā darbojas metālapstrādes, tekstila industrijas un informācijas tehnoloģiju jomā. Uzzinot Aizsardzības ministrijas vajadzības, uzņēmējiem jākonkretizē savs piedāvājums, savukārt Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde to kā katalogā apkopotu informāciju plāno izplatīt arī ārpus Latvijas. “Latviju mēs varam pacelt, maksimāli orientējoties uz eksportu, jo paši esam mazs tirgus. Pirmais tirgus būs Latvijas armija, tālāk - tāpat kā ar bruņumašīnām - iesim ārpusē, jo tās pirks Zviedrija, citas valstis,” pauž Artis Pabriks.

Sāktajām sarunām starp Aizsardzības ministriju un uzņēmējiem sekošot vēl vairākas tikšanās, lai pēc iespējas ātrāk sāktu pašu ražošanu militārajām vajadzībām. Tiek lēsts, ka interese no uzņēmēju puses varētu pieaugt – un ne tikai Liepājā.


Foto: štāba visseržants Gatis Indrēvics (Aizsardzības ministrija)