Aktīvi ziedo, lai cīnītos ar plūdu radītajiem postījumiem

Līdz ar ziņām par plūdu sākšanos Jēkabpilī ātri izplatījās arī ziņojumi par dažāda veida palīdzības sniegšanu. Lai arī šobrīd iedzīvotāji cīnās pašu spēkiem, paredzams, ka atbalsts, ūdenim pilnībā atkāpjoties, būs nepieciešams, jo tikai tad varēs apjaust zaudējumus.

Līdz ko būs zvans pēc palīdzības, trīs stundu laikā būsim Jēkabpilī, stāsta biedrība “Tavi draugi”. Viņi ir vieni no tiem, kuri nekavējoties bija gatavi sniegt palīdzību plūdos cietušajiem, kā arī atsaucās aicinājumam ziedot lielizmēra maisus. “Tas viss notika tik ļoti strauji un ātri. Angārā pēc stundas mums bija atvestas četras paletes ar maisiem. Tā kā bija svētdiena, nākamajā rītā vēl atveda speciālās plēves, ar ko stiprināt dambi. Sagaidījām, sakrāvām divus mikroautobusus un devāmies uz Jēkabpili,” saka Kaspars Bērziņš, biedrības “Tavi draugi” pārstāvis.

Biedrība atvērusi ziedojumu kontu un gatava palīdzēt arī ar apģērbu, higiēnas precēm un pārtiku, taču šāds lūgums vēl neesot bijis. To apstiprina arī biedrības “Palīdzēsim viens otram” brīvprātīgā Jolanta Armanoviča. “Sagaidām, ka palīdzības saucieni šobrīd palielināsies, jo reālo situāciju varēs novērtēt tad, kad cilvēki atgriezīsies savās mājās un apjautīs visu zaudējumus.”

Arī biedrības noliktavu skāruši plūdi, taču visus ziedojumus esot izdevies glābt. Līdztekus vairākām organizācijām iesaistījusies arī sabiedrība, piedāvājot ne tikai primāri nepieciešamās lietas, bet arī pagaidu mājas. Uzrunātie, kuri pieņēmuši šādu iespēju, no intervijas atsakās, atzīstot, ka šis laiks ir emocionāli smags. 

Lai, beidzoties plūdiem, cilvēki pēc iespējas ātrāk varētu salabot nodarītos postījumus un iegādāties sadzīvei nepieciešamo, organizācija “Ziedot.lv” uzsākusi ziedojumu vākšanu. “Tas, vai cilvēki ir vai nav evakuējušies, nav būtiskākais. Ja postījumi būtu mazāki, ja cilvēks būtu evakuējies, tad, protams, mēs šādu palīdzību nesniegsim. Piemēram, ja jums ir automašīna pie mājas, bet jūs neesat aizbraucis, skaidrs, ka par labdarības līdzekļiem automašīnu nepirksim. Tas kā piemērs,” saka “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Šobrīd jēkabpiliešiem saziedoti jau vairāk nekā 60 000 eiro. Dimanta: “Princips, kā naudu izlietosim, pirmkārt, būs sadarbībā ar Jēkabpils pašvaldību. Cilvēki nevarēs uzreiz atjaunot mājas, lai arī līdzekļi ir pieejami, jo ēkās uzreiz nevarēs atgriezties. Būs droši vien jāgaida, kamēr izžūst, kamēr elektroinstalācijas nomaina, bet tā nauda glabāsies un netiks nekam citam izmantota. Ja pašvaldība būs nolēmusi konkrētai mājsaimniecībai palīdzēt, tad viņi varēs izmantot tieši tad, kad šī vajadzība būs akūta.”

Jēkabpils novada pašvaldība pateicas visiem ziedotājiem, taču no komentāra par ziedojumu sadali atsakās, uzsverot, ka par to tiks domāts vēlāk, šobrīd visu darbu koncentrējot uz plūdu riska mazināšanu, jo situācija aizvien ir kritiska.Foto: Ivars Soikāns/LETA