Alus kausu kolekcijai divas istabas sāk kļūt par mazu

Viena no visvairāk izmantotajām lietām svētkos pavisam noteikti būs alus kausi, un talsiniekam Aivaram Plendišķim to ir divas pilnas istabas. No koka, keramikas, stikla, dzintara, akmens un citiem materiāliem. Katrs pavisam atšķirīgs un gluži kā mākslas darbs. Tā ir Aivara Plendišķa privātkolekcija, ko līdz šim izdevies apskatīt vien viņa draugiem un tiem retajiem, kas zina par viņa kaislību daudzu desmitu gadu garumā.

Talsinieka Aivara Plendišķa mājā skan džezs. Viņš gan atzīst, ka alum labāk piestāvot blūzs. Viņa pagrabstāvā ir divas telpas pilnas ar iespaidīgiem alus kausiem, taču šajos Jāņos, tāpat kā ikdienā, viņš izmantos savu iecienītāko kausu ar vāciņu. Tādi redzami vairākiem kausiem viņa kolekcijā, un, izrādās, iemesls gluži praktisks – lai klāt netiek knišļi. Taču mīļākais kauss kolekcionāram vienmēr esot pēdējais iegūtais. “Un tad iegūst atkal nākamo, un tas atkal liekas mīļākais. Un tad ik pa laikam nonāku lejā un tā rokās pavirpinu. Šis ir pēdējais, nu, man tas patīk. Dabūšu citu, tad cits patiks,” saka Aivars Plendišķis, alus kausu kolekcionārs.

Studiju laikā Aivars Plendišķis sāka kolekcionēt alus etiķetes. Taču tad, kad jau tās bijušas vairāk nekā 3000, skapjos vairs nav bijusi vieta, viņš nolēmis mest mieru. Taču ne uz ilgu. “Vienreiz aizbrauca uz Prāgu, iegāju pie Šveika iekšā. Nopirku divus kausus, domāju - par piemiņu. Atbraucu mājās, un tad es domāju – man garāžā divi ir, te mājās ir divi. Tātad, seši ir – sākums ir! Un tā aizgāja.”

Šobrīd Aivara kolekcijā ir jau aptuveni 1500 kausu, un vietas paliek arvien mazāk. Viņš gan saka, ka nu vairāk vāc izlases veidā tos interesantākos eksemplārus. Viņam ļoti patīkot keramikas kausi, taču sirdi silda arī tie eksemplāri, kas ražoti ierobežotā daudzumā.

Daži kausi kolekcijā izskatās kā mākslas darbi no ārpuses, bet dažiem māksla slēpjas kausa dibenā, ko ieraudzīt varot vien tad, kad tas iztukšot. Tie arī dažāda materiāla, sākot no akmenī kaltiem, kur patiešām vajadzīgs spēks, lai to paceltu, līdz kokam un čugunam.