Amatā desmitgadē augstākais ūdens līmenis

Latvijas straujākajā un laivotāju iecienītākajā upē Amata ūdens līmenis šobrīd sasniedzis pēdējā desmitgadē augstāko atzīmi. Gaidāms, ka nedēļas nogalē tas varētu turpināt vēl kāpt. Lai gan laivu nomas nemitīgi saņem zvanus no potenciālajiem laivotgribētājiem, to saimnieki ir nedaudz nobažījušies. Vai cilvēki bez pieredzes uz zināšanām spēs tikt galā ar pamatīgo straumi?

Šajā nedēļas nogalē Austrumlatvijas upes visdrīzāk sasniegs šī pavasara ūdens līmeņa maksimumu. To veicināja aizvadītās dienas spēcīgās lietavas un pašreizējais siltums, kā rezultātā upju baseinos strauji kūst sniegs. 

Šodien Amatas upē ūdens līmenis pie Melturiem sasniedz 1,96 metru līmeni virs nulles atzīmes. Tas ir pēdējo desmit gadu laikā augstākais līmenis. Tā ir pamatīga straume, vietām upe pat ienāk mežā. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe Līga Klints stāsta: “Austrumlatvijas upēs vēl turpinās pali, jo mežos daudz sniega, papildus ūdens pieplūde no sniega kušanas. Vakar bija stipri nokrišņi arī Amatas baseinā.”

Augsts ūdens līmenis Amatā ikreiz vilina ekstrēmo sporta veidu cienītājus, arī šodien sastopam divus jauniešus, kuri laivo jau piekto dienu. Amatas straumes esot visspēcīgākās. Viens no puišiem ReTV stāsta, ka vienam šādā bangojošā upē noteikti nevajadzētu doties. Bet kopā ar draugu tas esot varens piedzīvojums. 

Laivotājs Kārlis Gustavs Bērziņš stāsta, ka dzīvo Amatas upes krastā, labi zina katru tās līkumu. Bet cilvēkiem bez pieredzes šī brīža augstais līmenis varētu nebūt pa spēkam. “Ir jābūt prātīgam, nevar būt galīgs iesācējs. Es esmu redzējis, kā ģimene atbrauc viena pati un bez ķiverēm, bez nekā, ar raftu. Es braucu ar kajaku, pēc tam skatos – visa ģimene apgāzusies, laiva pie koka iesprūdusi.” 

Amatas krāstā dzīvo laivu nomas saimniece Andžela Brice. Viņa nemitīgi saņem zvanus no potenciālajiem laivu nomātājiem, taču ir krietni nobažījusies par laivošanu tik augstā un straujā ūdenī. “Ja nepareizi rīkojas, tad var būt ļoti bīstamas situācijas, var ievilkt zem koka, var ievilkt kokos iekšā, laiva var pārsprāgt. Vistrakāk, ja ievelk kaut kur zem koka, tu tur kaut kur ieķeries.”

Jau šodien Amatas straume bija tik spēcīga, lai nestu dažāda izmēra baļķus un pat ar visām saknēm izrautu egli. Pie Zvārtas ieža upes mutuļus vērot atbraukuši arī Silvija un Ilmārs no Līgatnes. Viņi kādreiz izlaivojuši gandrīz visas Padomju Savienības upes.

Abi uzsver, ka tiem, kas gatavojas nobraucienam pa upi, pie šāda ūdens līmeņa jābūt īpaši piesardzīgiem un pārliecinātiem par savām zināšanām. Pēc hidrologu prognozēm, ūdens līmenis Amatā tuvākajās dienās pārsniegs divu metru atzīmi, arī citās Vidzemes upēs vēl turpināsies ūdens līmeņa kāpums. Savukārt nākamnedēļ iestāsies sals, bremzējot strauju ūdens noteci.