Amatierteātra aktieri ielasa grāmatas pansionāta iemītniekiem

Dzelzavas pagasta aktieri katrs savā laikā ieradušies vietējā rakstnieka muzejā “Mucenieki”. Tur katrs lasa kādu nodaļu no Doku Ata grāmatas “Mans dzīves rīts”, lai pēcāk stāstījumi priecētu pansionāta iemītniekus.

Dzelzavas pagasta amatierteātra režisore Kristīne Ozola stāsta: “Neesmu saskaitījusi, cik kopā ir lappuses, bet zinu, ka katram sanāk plus mīnus divas, nav ļoti daudz – kādam ir mazāk, kādam ir vairāk. Uz 10 minūtēm katram gabaliņš jānorunā.”

Sandra Valaine, Dzelzavas pagasta amatierteātra dalībniece, pauž: “Tas mīļums, kas tajā grāmatiņā, tā sirsnība. Īstenībā viņa mums varbūt mums drusciņ pietrūkst šajos laikos. Domāju – varbūt arī citiem patiks paklausīties, un mums pašiem ļoti interesanti. Šajā grāmatiņā arī drusciņ vecāks šrifts.”

Grāmata, kurā apkopotas rakstnieka bērnības atmiņas, publicēta pirms gandrīz 100 gadiem.

“Dzimis viņš, protams, nav šinī mājā. Dzimsi ir Rijā, bet tie visi piedzīvojumi ir tepat apkārtnē. Visi apkārtējie ļaudis – krusttēvs, krustmāte tepat apkārt ir dzīvojuši,” stāsta Sandra Valaine.

Kolektīva filmēšana noris muzejā, lai drukātos stāstus ietērptu citā formā. Režisore Kristīne Ozola piebilst – šāda uzstāšanās ir arī treniņš aktieriem. 

“Varbūt šoreiz mazāk režisora darbs, jo tagad aktieri mājās paši lasa un mēģina saprast, kā labāk runāt. Un pats, skatoties uzfilmēto materiālu, ļoti labi arī redzēs – kas ir labi, kas nav labi,” stāsta Kristīne Ozola.

Aktieri gatavi piedalīties šādā teātrim neierastā nodarbē pat tad, kad muzeja iekštelpās bija vien plus seši grādi. Dzelzavas kultūras nama vadītāja Baiba Meiere atzīst – pašdarbnieku kolektīvi šo ierobežojumu laikā ir kultūras izslāpuši.

Baiba Meiere: “Var mācīties dziesmas, kuras varbūt mēs izpildīsim. Varam mācīties lugu, kuru varbūt kādreiz izpildīsim. Šodien tāds neskaidrs, nekonkrēts laiks. Tad šī bija ideja, kuru varēja izmantot tieši šobrīd – paņemt grāmatu, lasīt.”  

Šāda filmēšana ir ne tikai izklaide un treniņš aktieru kolektīvam. Dzelzavas pansionāta vadītāja Liene Ankrova atzīst, ka safilmētais materiāls priecēs pansionāta iedzīvotājus.

“Mums ir gan neredzīgi, gan vājdzirdīgi klienti, gan vienkārši klienti, kas ir ļoti izslāpuši pēc jebkā jauna, interesanta, kādām nodarbībām, aktivitātēm. Mums ir portatīvais dators. Klienti, kas dzīvo vienā istabiņā kopā varēs klausīties, un ir klienti, kas dzīvo pa vienam. Tad vienkārši pa istabiņām šie ieraksti varēs ceļot,” stāsta Liene Ankrova.

Šobrīd pansionātā dzīvojot 22 cilvēki, kuri drīz saņems audio un video ierakstus no Dzelzavas pagasta aktieriem. 

 


Foto: Pixabay.com