Amatpersonas: austrumu robeža ir jāstiprina

Latvijas austrumu robeža ir jāstiprina - jāturpina būvēt žogs, jāveic citi uzlabojumi, lai spētu labāk sargāt robežu ar Krieviju un Baltkrieviju. Klātienē robežu apmeklēja premjers un iekšlietu ministre, bet plašāk stāsta Dinija Jemeļjanova

Latvijas austrumu robeža ir Eiropas Savienības ārējā robeža, tāpēc draudu ir daudz. “Mūsu ārējā robeža kļūst aizvien nozīmīgāka, mums ir kovidpandēmija. Ļoti svarīgi, ka mums ir laba robežkontrole un ka mūsu valstī ienāk cilvēki atbilstoši visām epidemioloģiskajām prasībām, tas viens aspekts. Otrs, nenoliedzami, skatoties, kā pēdējā laikā iet ar mūsu kaimiņvalstīm,” saka Krišjānis Kariņš, ministru prezidents.

Un tieši uz kaimiņvalsts Baltkrievijas robežu iepriekšējās nedēļas pievērsta arī Eiropas Savienības uzmanība. Tur pieaug nelegālās migrācijas riski. “Protams, robežsardzei jābūt gataviem visiem scenārijiem. Es zinu, ka robežsardzei ir plāni, kā atbildot uz dažādas pakāpes sarežģītībām, darbināt vienu vai otru scenāriju un pasargāt mūsu robežu,” pauž Marija Golubeva, iekšlietu ministre.

Tas, ka apgaitām piesaistīti palīgi no Zemessardzes, liecina, ka trūkst darbinieku. Savukārt robežas infrastruktūras un tehniskā nodrošinājuma uzlabošanai nepieciešami grozījumi likumos. Žoga būvniecība uz Baltkrievijas robežas apturēti, jo pieļautas vairākas kļūdas, uz ko pirms pusotra gada norādīja Valsts kontrole. “Ir jāveic grozījumi, normatīvie akti ir sagatavoti, un es domāju, šogad rudens sesijai sākoties, tiks skatīti grozījumi gan Valsts robežas likumā, gan Ministru kabineta noteikumos, kā ir jāuztur valsts robeža. Tālāk [tiks veikti] zemju iemērīšanas darbi, koku inventarizācijas un nākamais posms varētu būt izbūves atjaunošana.” 

Vēl robežsardzei palīgā steidz arī Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC), kas gatavo projektu, lai ar optiskajiem sensoriem efektīvāk varētu reaģēt krīzes situācijās. “Neapšaubāmi arī šie risinājumi palīdz strādāt ar liela apjoma datiem, tai skaitā liela apjoma pārkāpējiem, vairākās vietās,” saka Edmunds Beļskis, LVRTC valdes priekšsēdētājs.

Šī projekta ietvaros sākotnēji plānots realizēt pilotprojekta posmu, kura kopējais robežas garums būs 65 kilometri.