Apavu tirgotāji sūdzas par negodīgu konkurenci, iedzīvotāji – par ierobežotām iespējām iegādāties apavus

Ziemas aukstumā būtu nepatīkami palikt bez apaviem. Par attapšanos sniega kupenā istabas čībās gan vēl nav dzirdēts, tomēr ar lielākām vai mazākām problēmām apavu tirdzniecības ierobežojumu dēļ saskārušies daudzi. Kopš lielveikalos atļauts tirgot visu preču sortimentu, īpaša rosība vērojama tieši pie apavu plauktiem.

Valdības noteikto ierobežojumu dēļ vairākus mēnešus vienīgā iespēja iegādāties apavus bija pirkt tos internetā. Pircēji uzsver, ka bez pielaikošanas tas ir diezgan sarežģīti.

Kāds veikala apmeklētājs pauž: “Ar internetu ir ļoti grūti. It kā var, bet tas aizņem ilgu laiku, kamēr tu pasūti, pēc tam tev neder, tu sūti atpakaļ. Tagad ir vismaz kaut kas pareizā virzienā, bet vajadzētu tos stingros nosacījumus, regulēt cilvēku plūsmu, bet atvērt visus veikalus. Savā ziņā arī lielveikalu monopolija sanāk. Mazie tirgotāji, kuri grib pārdot savas preces, viņu biznesu vairāk ietekmē nekā lielos.”

Kamēr lielveikali, kuru sortimentu veido vismaz 70 procenti pārtikas vai higiēnas preču, tagad klātienē var tirgot arī zābakus un kurpes, specializētajiem apavu veikaliem joprojām ir aizliegums apkalpot klientus klātienē un apmeklētājiem durvis joprojām ir slēgtas.

Veikalu tīkla “Simts jūdzes” pārstāvis Renārs Strazdiņš stāsta, ka zvanus saņem katru dienu, taču nākas atteikt – cilvēki nav gatavi pirkt internetā. “Es uzskatu, ka te ir ļoti nopietni nolobēts šis jautājums. Tiek aizstāvētas kāda intereses, un šajā gadījumā mazo tirgotāju intereses ir stipri neņemtas vērā. Mēs, salīdzinājumā ar lielajiem tīkliem, varam nodrošināt visaugstākās drošības un distancēšanās prasības, bet mums nav tādu iespēju to darīt,” tiek uzsvērts un piebilsts, ka katru cilvēku, kurš ienāk veikalā, var apkalpot un dezinficēt.

Konkurences un finanšu eksperti norāda, ka šī situācija var novest pie mazo un vidējo uzņēmēju bankrota. Skarbi izsakās bijusī Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama: “Virknei tirgotāju ierobežojumi, kas ļauj darboties tikai internetā, ir pārlieku liels administratīvais slogs, tāpēc tas nozīmē konkurences vājināšanos."

Ekonomists Pēteris Strautiņš uzsver: “Ja tiešām vēlamies ierobežot vīrusa izplatību, drīzāk tirdzniecība ir jāorganizē tā, lai cilvēki pēc iespējas plašāk izklīstu visos iespējamos veikalos, attiecīgi pircēju blīvums katrā atsevišķā veikalā būtu mazāks. Uzsvaram ir jābūt uz distancēšanos, nevis uz lemšanu par preču sarakstiem un veikalu veidiem.”

Arī Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvji uzsver - līdz ar tirgošanās ierobežojumiem tiek īstenota pret vietējiem uzņēmējiem netaisnīga un diskriminējoša politika attiecībā uz nepārtikas preču tirdzniecību.

Jāpiebilst, ka Latvijas Tirgotāju asociācija ir saņēmusi apavu tirgotāju vēstuli, kurā pausts aicinājums vērsties Ministru kabinetā ar lūgumu atļaut tirgot klātienē gan apavus, gan to kopšanas līdzekļus, uzsverot, ka ziemā ir grūti iztikt bez apavu kopšanas līdzekļiem, īpaši tiem, kas aizsargā pret sāli un sniegu.


Foto: Pixabay.com