Apdraudēta EDS darbības nepārtrauktība

Valsts ieņēmumu dienests (VID) brīdina – iespējams, Elektroniskā deklarēšanas sistēma jeb EDS vairs nedarbosies 24 stundas diennaktī, kā tas bija līdz šim. Iemesls - sāk pietrūkt informācijas tehnoloģiju specialistu, kas to apkalpo. Gari darbības pārtraukumi ārkārtīgi apgrūtinātu jebkura VID klienta komunikāciju ar šo iestādi.

VID ir nopietni nobažījies par to, ka to masveidā pamet informācijas tehnoloģiju jeb IT speciālisti, kuri nodrošina iestādes elektronisko sistēmu darbību. “Gandrīz katru mēnesi no mums aiziet kāds IT speciālists, jo viņiem piedāvā lielāku atalgojumu. Protams, ka mūsu darbinieki ir pieprasīti, jo visi zina viņu spējas un prasmes, jo VID pārvalda vairākus desmitus dažādu sistēmu, viņi visi tiešām ir universālie kareivji. Mēs vairāk runājam par sistēmu analītiķiem un sistēmu administratoriem. Zinot šo slavu, viņiem piedāvā atalgojumu, kas līdz divām reizēm pārsniedz mūsējos - bruto 1500,” saka Ieva Jaunzeme, VID ģenerāldirektore.

VID sistēmas pašlaik apkalpo 114 darbinieku, Elektroniskā deklarēšanas sistēma darbojas 24 stundas diennaktī, taču, ja IT speciālistu aizplūšana turpināsies, pastāv risks, ka to bez pārtraukumiem nodrošināt vairs nebūs iespējams. “Pārtraukumi jau tagad ir! Burtiski, ja ir neliels pārtraukums, mums jāliek šis paziņojums un cilvēki nesaprot, kāpēc kaut kas nestrādā. Ja būs mazāk cilvēku, ja viņi faktiski vispār nebūs, pārtraukumi būs daudz garāki, mēs varēsim nodrošināt darbību nevis 24 stundas diennaktī visu nedēļu, kad jūs jebkurā diennakts brīdī varat ienākt, bet šie tehnoloģiskie pārtraukumi būs jāliek garāki,” pauž Ieva Jaunzeme.

Ja EDS vairs nebūs pieejama nepārtraukti, katru dienu un visu diennakti, tas apgrūtinātu jebkura deklarācijas iesniedzēja komunikāciju ar Valsts ieņēmumu dienestu, bet visvairāk traucētu grāmatvežiem. “Kas notiek, ja, piemēram, konkrēti, ja ir tikšanās ar potenciālu klientu vai esošu klientu, piemēram, ja viņi ir Amerikā?! Mēs skaņojam laikus, man viņi prasa par nodokļu stāvokli. Tas ir konkrēts piemērs iz dzīves! Viņi prasa, kāpēc man tur ir pārmaksa, pulkstenis ir astoņi vakarā, es eju iekšā EDS, es skatos un es viņiem stāstu, kas notiek viņu uzņēmumā,” saka Lilita Beķere, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas pārstāve.

EDS darbības pārtraukumi jau tagad dažkārt aizkavē darbu - stāsta grāmatveži. Ja traucējumi kļūtu garāki un būtu biežāk, vairs neizdotos ievērot noteiktos dokumentu iesniegšanas termiņus.

Lai sistēmu darbības traucējumus nepieļautu, Valsts ieņēmumu dienests IT darbinieku algu palielināšanu noteicis par prioritāti. Šim nolūkam Finanšu ministrijā iesniegti attiecīgi priekšlikumi par izmaiņām budžetā, atalgojumam prasot papildus 9,6 miljonus eiro.  “Saskaņā ar nākamā gada valsts budžeta sagatavošanas grafiku Finanšu ministrijā, ir saņemti VID priekšlikumi par plānotajiem prioritārajiem pasākumiem, tostarp arī par konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšanu un darba vides uzlabošanu. Finanšu ministrija pašlaik ir lūgusi VID papildināt iesniegto informāciju, jau konkrētāk norādot, kādi ir sagaidāmie rezultatīvie rādītāji vai kādas reformas tiks veiktas, vai kādi būs ieguvumi no šo pasākumu īstenošanas,” saka Lelde Grīnvalde, Finanšu ministrijas pārstāve.

Ja Finanšu ministrija pieprasījumu virzīs tālāk, par tā apstiprināšanu - līdz ar visu nākamā gada budžeta likumu - būs jālemj Saeimai, bet tas notiks tikai rudenī. Ja papildu nauda tiks piešķirta, Valsts ieņēmumu dienesta IT speciālistu algas no nākamā gada izdosies paaugstināt par 300-400 eiro. 


Foto: Freepik