Apmaldījušos cilvēku skaits mežos ik gadu nemainīgs

Šogad Latvijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) jau ir saņēmis vairāk nekā 20 izsaukumus, no kuriem trīs - Kurzemes pusē, kad palīdzība bija nepieciešama cilvēkiem, kuri apmaldījušies mežos. Bet pērn šādu gadījumu skaits kopumā bija 102. Lai atvieglotu cilvēku meklēšanas darbus, valstī iegādāti 43 droni, kas aprīkoti ar termokamerām un mikrofoniem, tomēr šo tehniku ne vienmēr varēs izmantot, piemēram, stipra vēja apstākļos.

Kā informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests - neskatoties uz ikgadējiem preventīviem pasākumiem, kuros iedzīvotāji tiekot informēti, kā rīkoties un kas jāņem līdzi, dodoties mežā, cilvēku apmaldīšanās gadījumu skaitam nav tendence samazināties.

Lai gan aktīvā sēņošanas sezona vēl nav īsti sākusies, jau tiekot saņemti izsaukumi uz šādiem glābšanas darbiem. VUGD prognozē, ka augusta otrajā pusē to skaits pieaugs. “Pagājušajā gadā Kurzemes pusē bija 14 izsaukumi, kur bija nepieciešams meklēt cilvēkus, bet tas ir izsaukumu skaits - 14. Var gadīties, ka vienā reizē apmaldās divi līdz trīs cilvēki. Tātad - tas nav pazudušu cilvēku, bet ir izbraukumu skaits. Šajā gadā Kurzemes pusē ir bijuši trīs šāda veida izsaukumi, kad ir bijis nepieciešams meklēt cilvēkus. Parasti uz šiem izsaukumiem mūs piesaista Valsts policija, jo tā ir viņu atbildības joma,’’ skaidro Anete Strazdiņa, VUGD Kurzemes reģiona pārstāve.

Lai ugunsdzēsēji glābēji varētu veikt izlūkošanu no gaisa, kas atvieglotu pazudušu cilvēku meklēšanu, ir iegādāti droni, kas aprīkoti ar optisko vai termokameru un mikrofonu. Kurzemes reģiona brigādei katrai daļai ir pa vienam šādam dronam, tātad - kopumā seši. Šo ierīču termokameras šobrīd nespēj uztvert cilvēka ķermeņa temperatūru karstā laika dēļ, kā arī, ja vēja stiprums ir lielāks par 20 metriem sekundē, dronu izmantot nevar. Tāpēc efektīvāk tos varēs pielietot, sākot no rudens sezonas.  “Darbības rādiuss pēc noteiktā - mēs varam lidot pēc noteikumiem 500 metru bezpilota gaisa kuģa redzamības zonā. Bet, ja man ir redzamība ar šo pulti, kur ir video kamera, es varu uz savu atbildību laist arī tālāk. Ir mēģināts - drons ir lidojis pat trīs kilometru attālumā, bet jārēķinās, ka var zust signāls,’’ skaidro Lauris Bullis, VUGD Kurzemes reģiona brigādes operatīvais dežurants.

Šobrīd droni aktīvi tiek izmantoti meža ugunsgrēku gadījumos, kad no gaisa iespējams konstatēt nelaimes apmērus un degšanas perēkļus. Arī vakar Kuldīgas pusē ar drona palīdzību apsekoja plašu kūdras ugunsgrēku, kas turpinājās arī šodien.Foto: Freepik