Applūdušas vasarnīcas pie Zeļķu tilta. Plūdi skar arī dzīvojamās mājas

Aizvadītajās brīvdienās, turpinoties ūdens līmeņa kāpumam Daugavā, applūda jaunas teritorijas Jēkabpils novadā. Plūdi skāruši gan vasarnīcas, gan vairākas dzīvojamās mājas. Vairāki cilvēki evakuēti.

“Meždārzu” vasarnīcas Jēkabpils novada Krustpils pagastā regulāri applūst, jo atrodas pašā Daugavas krastā, bet pat ilggadējie vasarnīcu īpašnieki teic, ka tā, kā ir šobrīd, sen nav bijis. “2013. gadā pilnīgi līdz jumtam, iekšā viss bija apgāzts, visi dubļi, viss. Šogad drusciņ zemāk, bet vienalga ūdens ir daudz. Var teikt, ka lielākie trešie plūdi mūsu laikā. Ieiet iekšā mājiņā nevar, var jau redzēt, tur nekā, atkal viss no jauna. Visa grīda apmēram centimetrus sešus, septiņus vienmēr ir dubļos,” saka vasarnīcas īpašniece Janīna.

Plūdi skāruši arī citas vasarnīcas. “Ūdens ir līdz pat mājiņai. Iekšā vēl nav, bet trūkst kāds pusmetrs, tad jau būs iekšā garāžā. Ceru, ka uz otro stāvu netiks, bet apakšā, kur garāža, tur noteikti, ka būs ūdens. Visu pacēlām augstāk, cik varēja ko saglābt. Palika tikai spaiņi,” stāsta Leontīne, vasarnīcas īpašniece.

Plūdus vasarnīcās izraisījusi ūdens līmeņa paaugstināšanās Daugavā pie Zeļķu tilta. Applūdis arī piebraucamais ceļš, liedzot piekļuvi tiltam. Pirmdien ūdens līmenis pie Zeļķiem sasniedza 8,67 metrus virs novērojumu stacijas nulles atzīmes, tādējādi par 33 centimetriem tika pārsniegts plūdu rekords. Jēkabpils novada pašvaldības civilās aizsardzības inženieris Tālis Zalva: “Pašā Jēkabpilī pašlaik nav draudu, bet jāseko tam. Ja šis ledus sakrāvums izkustēsies, tad situācija normalizēsies, ja nē, tad domāsim. Vakar tika pašvaldībā sasaukta civilās aizsardzības komisijas sēde, kur tika situācija apzināta. Arī rīcības plāns tika sagatavots, ko darīsim.”

Valsts policijas pārstāvis Rolands Bērziņš: “Saistībā ar plūdu draudiem arī Valsts policija strādā pastiprinātā režīmā, apsekojam apkārtni, brīdinām cilvēkus. Ja tas skar dzīvību, veselību, ziņosim tālāk, tad būs evakuācija.”

Pirmos iedzīvotājus evakuācija skāra jau brīvdienās. Svētdien no krastiem izgāja Aiviekstes upe, applūdinot saimniecības “Aldonas” teritoriju un piebraucamo ceļu. Ugunsdzēsēji ar laivu no dzīvojamās mājas evakuēja divus cilvēkus. Pirmdien ūdens līmenis gan bija nedaudz nokrities, ļaujot iedzīvotājiem piekļūt pie savas ēkas.

Plūdi skāruši arī citas dzīvojamās mājas Krustpils pagastā. Vienas saimniecības iemītnieki, kuri atteicās no intervijas, pirmdien paši nolēma evakuēties, negaidot, kad ūdens nošķirs māju no ārpasaules. Salikusi nepieciešamās mantas automašīnās, ģimene devās pie radiniekiem uz Jēkabpili, kur šobrīd plūdu draudu nav.

Ņemot vērā ledus sablīvējumus lejpus Jēkabpils līdz Pļaviņām, kā arī to, ka klāt nāk arvien jauni vižņi, situācija var strauji mainīties. Pie Daugavas Jēkabpils novadā un Aizkraukles novadā ir spēkā oranžās pakāpes brīdinājums par plūdu draudiem.