Applūst iedzīvotāju īpašumi Tukuma novadā

Nedēļas nogalē solīto atkusni Tukuma novada Zentenes pagasta iedzīvotāji gaida ar bažām, jo tas nozīmē, ka apkārtnes upes atkal nonāks viņu sētās un pagrabos. Jau vairākus desmitus gadu vietējie cīnās ar problēmu, kam risinājumu nav raduši joprojām. Tikmēr Engures ezera dabas parka fonds skaidro, ka tādi laikapstākļi, kādi ir šoziem, nav bijuši vairāk nekā desmit gadus, turklāt savulaik apkārtnes mājas uzceltas tur, kur tām nebija paredzēts būt.

Šorīt upē ūdens līmenis nokrities, bet ledus krasta malās ir kā pierādījums, cik augstu līmeni tas vēl nesen sasniedzis. Pa taku, ejot uz sētu, ledus kraukšķ zem kājām, jo nupat te viss vēl bijis zem ūdens. Aivara Grenevica pagrabs pilns ar ūdeni ir katru dienu. “Kā saka, gurķu burciņas man visu laiku ir patstāvīgā temperatūrā. Nemainīgā, jo tās ir ūdenī. Bet kartupeļi uzcelti augšā. Ko tas dod, ka dēļ mitruma pūst? Rudeņos, pavasaros lauksaimniecības zeme, kas ir tuvāk pie ezera, pie meža, tur ar smago tehniku laimes spēle – tiks vai netiks virsū,” saka Aivars Grenevics, Zentenes pagasta iedzīvotājs.

Benita Valdmane jau četrdesmit gadus dzīvo pie netālu esošās Jurģupītes. Viņa atzīst, ka visu šo laiku cīnās ar upi, kas pārceļas uz sētu. Pēdējos gados problēma saasinājusies. “Vistrakākais ir tas, ka tas nāk tur, pa ceļa galu vispār ārā netiec. Ne pēc maizes! Toreiz vairāk kā nedēļu netiekam ārā, cilvēki brauc. Tur viņi var apstāties, kliedz man: “Saimniec, varbūt maizi atvest jums?” Tas ir ļoti nopietni.”

Iedzīvotāji stāsta, ka uz Engures ezeru plūst četras upes, bet nesakārtotas ieteces dēļ ezers netiek ar apjomu galā. Savas apkārtnes teritoriju iedzīvotāji cenšoties sakārtot saviem spēkiem.

Engures ezera dabas parka fonds skaidro, ka šajā teritorijā ir netipiski daudz bebru dambju. Turklāt vietās, kur šobrīd applūst mājas, agrāk vēl bijis Engures ezera krasts. Un 20. gadsimta sākumā tas nolaists, lai iegūtu papildus lauksaimniecības zemes, tāpēc jau vēsturiski teritorija bijusi slapja. “Es domāju, ka tās mājas arī sacēla viena daļa jau uz tās bijušās ezera gultnes vai līdz ar pašu veco krastu, kas tagad jau ir kilometru, pusotru, divus no ezera attālumā,” saka Roberts Šiliņš, Engures ezera dabas parka fonda vadītājs.

Engures ezerā šoziem ūdens līmenis ir par metru augstāks kā ierasts, tas nespēj upes uzņemt. Tukuma novada pašvaldība piebilst, ka šoziem ir netipisks vēja virziens. Ar to saskaras arī upes, kas ne tikai ieplūst, bet arī izplūst no Engures ezera jūrā. “Veidojas tas paradokss, ka nevis ūdens plūst ārā no upes, bet jūra pūš iekšā. Vairākkārtīgi jau, šajā janvāra mēnesī pārrunājot ar komunālo daļu, ir tā, ka ik pēc pāris dienām vismaz vienu reizi nedēļā brauc un izrok šo izteku.”

Engures ezera dabas parka fonda vadītājs piekrīt, ka ietekas ir jātīra, taču tas prasītu vairākus simtus tūkstošus eiro, un ir jautājums, kas to pēc tam uzturētu. 


Foto: Freepik