Aprit 200 gadi, kopš izdots pirmais laikraksts latviešu valodā

Pirms divsimt gadiem šajā dienā Jelgavā iznāca pirmais laikraksts latviešu valodā – “Latviešu Avīzes”, kas ceļu pie lasītājiem mēroja deviņdesmit trīs gadus. Jaunā avīze aptvēra visu toreizējo Kurzemes guberņu, uzskatāma par mediju pirmsākumu Latvijā. Atzīmējot šo notikumu, pie Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja šodien atklāta piemiņas plāksne.

19. gadsimta sākumā Jelgava neesot bijusi latviska pilsēta, tomēr ap “Academia Petrina” pulcējusies inteliģence, tāpēc neesot brīnums, ka Kurzemes vācu literatūras un mākslas biedrībā, kas tolaik darbojusies tagadējā Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejā, pieņemts lēmums izdot pirmo avīzi latviešu valodā. Arī pirmais “Latviešu avīzes” redaktors bija baltvācu mācītājs Kārlis Fridrihs Vatsons. “Vatsona mērķis bija kopt latviešu valodu, domāt par latviešiem, domāt par to, lai viņus radītu par nāciju. Tā viņš arī pateica, varbūt, ka tas bija pats pirmais cilvēks, kas ierunājās, ka latviešiem ir ne tikai tauta jāveido, bet latvieši ir jāveido par nāciju,” saka Gita Grasmane, Jelgavas Ģ. Eliasa vēstures un mākslas muzeja direktore.

Pirmais “Latviešu avīzes” numurs ceļu pie lasītājiem sāka 1822. gada 5. janvārī. Toreiz tas gan krietni atšķīrās no šodien ierastajiem avīžu formātiem, bet bijis ļoti bagāts ar saturu. Tajā bija oficiālie vēstījumi, dažādi sludinājumi, ziņas par tirgiem, arī literāri gabali. “Tas bija svarīgi. Ja cilvēks neizbrauca ārpus sava pagasta, Rīgā varbūt pat ne reizi nebija bijis, tas bija ievērojams informācijas avots dzimtajā valodā,” pauž Aldis Barševskis, vēsturnieks.

Kā ReTV skaidro Eliasa muzejā, krājumā saglabājušies vēlāka laika orģināli, kas iznākuši jau pēc Vatsona nāves. Arī tolaik viņa iesāktais stils saglabājies, tomēr nākamie redaktori centušies mainīt saturisko līniju. “Diemžēl viņi palika reakcionārāki ap šo laiku, kad mēs redzam šos laikrakstus, kad tie vācu mācītāji ņēma virsroku un centās uzspiest to savu līniju,” saka Aldis Barševskis.

“Latviešu Avīzes” iznāca 93 gadus līdz pat 1915. gadam. Atzīmējot pirmā latviešu laikraksta gadi, šodien pie Eliasa muzeja atklāta tām veltīta piemiņas plāksne. Dažādi šim notikumam veltīti pasākumi notiks visu šo gadu. Iespējams, Jelgavā tikšot atklāts arī šim notikumam veltīts vides objekts.

Foto: Freepik