Aptauja: 80% iedzīvotāju uzskata, ka viņi nevarētu inficēties ar HIV

80% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka HIV uz viņiem neattiecas un ka viņi nevarētu ar to inficēties, liecina liecina pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Tikai 8% respondentu uzskata, ka viņi varētu inficēties ar HIV vīrusu.

Atbalsta biedrības inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem "Agihas" valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks norāda, ka HIV attiecas uz ikvienu, kam ir seksuālas attiecības. Viņš uzsvēra, ka HIV vairs sen nav stāsts par marginālām sabiedrības grupām, kā intravenozo narkotiku lietotāji vai seksuālo pakalpojumu sniedzēji.

Pēc viņa paustā, šobrīd Latvijā HIV visaktīvāk izplatās abu dzimumu vidēja vecuma heteroseksuālu cilvēku vidū, tāpēc viņš aicina katru seksuāli aktīvu cilvēku reizi gadā veikt rutīnas HIV testu.

Latvijā ir arī pieejama ērta un diskrēta sava HIV statusa noskaidrošanas metode - HIV paštesti, ko iedzīvotāji var paši veikt mājās. HIV paštestu pieejamība ir svarīgs posms HIV infekcijas izplatības mazināšanai, nodrošinot papildu diagnostikas iespējas.

Lai arī HIV paštestu veikšana nav populārākā veselības pārbaude, ko Latvijas iedzīvotāji labprāt veiktu mājās, tomēr jau 22% iedzīvotāju ir atzinuši, ka šādu testu izmantotu, liecina aptaujas dati. Atvērtākie ir jaunieši vecuma grupā 18-24 gadi un respondenti ar augstāko izglītību - šajās grupās HIV paštestu mājās būtu gatavi veikt attiecīgi 43% un 34% aptaujas dalībnieku.

HIV testu var veikt vairākos veidos - jebkurā laboratorijā ar vai bez ārsta nosūtījuma, un tas būs maksas pakalpojums. Savukārt kādā no vairāk nekā 20 HIV profilakses punktiem visā Latvijā HIV testu iespējams veikt bez maksas un anonīmi. HIV statusa pārbaudi tagad var veikt arī mājās, izmantojot internetaptiekā nopērkamos HIV paštestus.

Atbildot uz aptaujas jautājumu, kāda būtu vēlamā HIV testa veikšanas vieta, ja tāda vajadzība rastos, 39% iedzīvotājudotos uz laboratoriju, 19% priekšroku dotu tieši paštestam mājās, 18% dotos pie ģimenes ārsta, 7% - uz HIV profilakses punktu, 6% - uz Latvijas Infektoloģijas centru.

Aptaujas respondenti, kuri atzīst, ka viņi varētu inficēties ar HIV, pauda arī lielāku gatavību veikt HIV testu mājas apstākļos tā vietā, lai dotos uz kādu ārstniecības iestādi.

Kopumā Latvijas sabiedrība vairākas veselības pārbaudes ir gatava veikt mājas apstākļos - 75% labprāt mājās mērītu asinsspiedienu, 68% veiktu Covid-19 testu, 55% veiktu skābekļa daudzuma asinīs noteikšanu, 52% sieviešu veiktu grūtniecības testu, bet 9% respondentu nevēlētos mājās veikt nevienu pārbaudi.

Veiķenieks informēja, ka šodien ir Pasaules AIDS diena, kurā tiek aktualizēti ar HIV/AIDS saistīti jautājumi.Foto: Freepik