Aptauja: Latvijas iedzīvotāji aktīvi iesaistās labdarības iniciatīvu atbalstīšanā

Latvijā 80% iedzīvotāji aktīvi iesaistās labdarības iniciatīvu atbalstīšanā un ziedo vai sniedz atbalstu kādam vismaz reizi gadā, liecina risku apdrošinātāja "If P&C Insurance" ("If") Latvijas filiāles veiktās aptaujas dati.

Visvairāk līdzekļu ziedojumiem tiek atvēlēts bērnu atbalstam, taču šogad bieži palīdzība ir sniegta arī Ukrainai un tās iedzīvotājiem.

Aptaujas rezultāti rāda, ka lielākā daļa jeb 59% Latvijas iedzīvotāju mēdz ziedot neregulāri. Savukārt 3% respondentu ir iestatījuši automātiskos ziedojumu maksājumus savā internetbankā, 6% parasti ziedo tikai decembrī, taču gandrīz katrs trešais jeb 32% valsts iedzīvotājs ziedojumus neveic nemaz.

Vairāk nekā puse aptaujāto ir ziedojuši vairākas reizes, bet teju katrs desmitais jeb 8% pat katru mēnesi. Vismaz reizi gadā ziedojuši visu vecumu cilvēki, bet visaktīvākie bijuši no 45 līdz 54 gadus veci Latvijas iedzīvotāji.

Salīdzinot Latviju ar citām Baltijas valstīm, secināts, ka kaimiņvalstīs tendence ziedot ir līdzīga. Igaunijā vairākas reizes gadā ziedo 41%, bet Lietuvā, tāpat kā Latvijā, 57% respondentu. Reizi gadā ziedojumus veic 29% igauņu un 22% lietuviešu.

Uz jautājumu, ko Latvijas iedzīvotāji visbiežāk ir ziedojuši, lielākā daļa jeb 87% atbildēja, ka tā ir bijusi nauda, 59% - apģērbs, savukārt 38% ir ziedojuši dažādas lietas - mēbeles, rotaļlietas, specifisku aprīkojumu, un katrs ceturtais aptaujas dalībnieks ir ziedojis pārtiku. 12% respondentu ir snieguši ieguldījumu brīvprātīgajās vai labdarības aktivitātēs, ziedojot savu laiku, bet pārējie 4% norādīja, ka viņi ir devuši ieguldījumu citos veidos.

Pētījumā atklāts, ka pēdējā gada laikā lielākā daļa jeb 54% respondentu ir ziedojuši naudu bērnu atbalstam, 37% ziedojumus ir snieguši Ukrainai, trešdaļa atbalstījuši dzīvnieku patversmes, tikpat daudz respondentu palīdzējuši slimiem cilvēkiem. 29% ir ziedojuši bezpajumtniekiem, 22% senioriem, 15% palīdzējuši cilvēkiem, kuri zaudējuši māju ugunsgrēka vai citu iemeslu dēļ. Savu ieguldījumu vides aizsardzības iniciatīvu īstenošanā snieguši 3%, atlikušie 10% ir atbalstījuši citas aktivitātes vai organizācijas.

Citās Baltijas valstīs, tāpat kā Latvijā, galvenais uzsvars tiek likts uz palīdzības sniegšanu bērniem un Ukrainai. Igaunijā bērniem ziedojuši 57%, bet Lietuvā 58% respondentu. Savukārt Ukrainai ziedojumus veikuši 55% igauņu un 60% Lietuvas iedzīvotāji.

"If" veiktajā aptaujā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā piedalījās nedaudz vairāk nekā 1000 cilvēku no katras valsts.


Foto: Unsplash