Apzagta Mikenu dzimtas memoriālā māja “Skārdupītes”

Aknīstes novada “Skārdupītes” ir Mikenu dzimtas mājas. Aptuveni 140 gadus vecajā ēkā 19. un 20. gadsimta mijā pasaulē nāca lietuviešu tēlnieks Jozs Mikens un viņa brālis – aviators un keramiķis Jons Mikens. Vēlāk šeit dzimusi arī viņu māsa – muzeju darbiniece un tautas mākslas pētniece Akvile Mikenaite. Lai memoriāla māja neietu zudībā, pirms vairāk nekā gada savā paspārnē to pārņēma biedrība “Sēlijas laivas”. Tagad īpašuma sakārtošanu uz laiku apturējusi nedēļas sākumā notikusī zādzība.

Biedrības “Sēlijas laivas” valdes loceklis Ričards Šmits saka: “Nozagti ir visi iespējamie rokas instrumenti, arī elektroinstrumenti un benzīna instrumenti, kā arī daļa materiālu un āra piknika galdi - viss, ieskaitot skrūvītes un mazo lauznīti pa 3 eiro. Bēdīga sajūta ir.”

Zaudējumu apjoms mērāms vairākos tūkstošos eiro, bet vairāk par materiālo pusi biedrības pārstāvjus uztrauc zaudētais laiks un enerģija, ko viņi ieguldījuši, lai valsts nozīmes kultūras pieminekli paglābtu no bojāejas un dotu iespēju to iepazīt arī citiem interesentiem. Videonovērošanas kameru īpašumā nav, un vienīgais novērotājs, kurš gan nespēj pasargāt māju no nevēlamiem viesiem, ir blakus dzīvojošais stārķis.

Ričards Šmits: “Tas, protams, laika jautājums bija, jo šeit nav tuvumā neviena kaimiņa, kas redzētu šo māju, un neviena atslēga nepasargās. Arī signalizāciju te likt ir apšaubāmi, jo te ir problēmas ar zonu, tāpēc nav garantijas, ka neaiznesīs signalizāciju.”

Jāpiebilst, ka nesenā laika periodā šī ir jau otrā reize, kad “Skārdupītēs” viesojušies zagļi. Pirmajā reizē biedrība “Sēlijas laivas” uzrakstīja iesniegumu Valsts policijai, bet šoreiz izlēma to nedarīt. Pirmās zādzības veicēji pagaidām nav atrasti. Tomēr Valsts policijā uzsver, ka svarīgi ir ziņot par katru likumpārkāpumu, jo nav izslēgts, ka mājā abas reizes viesojušies vieni un tie paši garnadži. Ziņošana likumsargiem rada lielāku iespēju vainīgos atrast. Tāpat policisti iesaka šādos īpašumos, kur cilvēki neuzturas ikdienā un kur nav iespējas uzstādīt signalizāciju - vismaz izvietot videonovērošanas kameras.